Premier Morawiecki w Prokocimiu: O 20 mld zł wzrosną wydatki na służbę zdrowia [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do sześciu procent PKB wydatków na służbę zdrowia – mówił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Przyznał, że pandemia koronawirusa pokazała Polsce i całemu światu, jak kruche są systemy ochrony zdrowia. – Stąd w naszym Polskim Ładzie największy nacisk kładziemy na ten fundament społeczeństwa, jakim jest zdrowie – stwierdził.

Mówił, że do polepszenia funkcjonowania służby zdrowia potrzebny jest wzrost wydatków oraz lepsza organizacja. Zapewnił, że „mamy dziś determinację, aby przeprowadzić sanacje całej służby zdrowia z wykorzystaniem specjalistów, lekarzy, pielęgniarek, salowych i całej służby medycznej”.

– Do tego wszystkiego potrzebne są potrzebne pieniądze. Dlatego w ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do 6 procent PKB wydawanych na służbę zdrowia. To będą znaczące kwoty przekraczające o 20 mld to co, zaplanowaliśmy na ten rok, czyli sięgające 120 mld złotych – poinformował Morawiecki.

Później dodał, że „pieniądze muszą być wydane w sposób właściwy”. Jednym ze sposobów ma być stworzenie sieci szpitali, ale również zniesienie limitów do lekarzy specjalistów oraz udostępnienie większej liczby miejsc na kierunkach lekarskich.

comments powered by Disqus