Prezydent porozumiał się z kurią. Chodzi o tereny zielone

fot. Konrad Kozłowski

Prezydent Aleksander Miszalski i ekonom archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski zapowiedzieli współpracę, m.in. w sprawie otwierania kościelnych terenów zielonych dla mieszkańców.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami prezydent tłumaczył, że podpisany list intencyjny dotyczy m.in. podejmowania działań, by stopniowo udostępniać mieszkańcom kościelne tereny zielone. Po drugie, chodzi też o plan dla rejonu Doliny Prądnika, gdzie duża część terenów należy do archidiecezji krakowskiej. – Musimy opracować takie porozumienie, by ten teren był jak najbardziej dostępny dla mieszkańców i by znaleźć tam równowagę. Bardzo dziękuję za to, że jest przychylność ze strony kurii, by te problemy, jak i inne różne sprawy nieruchomości wzajemnie rozwiązać – mówił Aleksander Miszalski.

Kurii zależy na kościele przy Kopernika

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej wypracować takie rozwiązania, które pozwolą na to, żeby te miejsca były dostępne, szczególnie kiedy jest piękna pogoda – potwierdzał ks. Łukasz Michalczewski. – Na pewno jako archidiecezja swoje miejsca będziemy udostępniać i o tym już rozmawiamy. Będziemy również łącznikiem z zakonami, które też mają piękne tereny i postaramy się, żeby namawiać do tego, aby jak najbardziej otwierać się na społeczność miasta Krakowa, jak również turystów – dodawał.

Dziękował też za otwartość ze strony miasta na rozmowy w sprawie należącego do miasta kościoła przy ul. Kopernika. – Rozmowy już są bardzo daleko zaawansowane i myślę, że wcześniej czy później uda się nam tę sprawę załatwić, ponieważ chcemy, żeby ten kościół rzeczywiście służył wiernym do modlitwy – stwierdził ks. Michalczewski.

Najpierw przy seminarium

Na tym etapie nie ma jeszcze szczegółów co do realizacji tych zapowiedzi. – My przedstawiamy jakąś propozycję, która będzie na pewno przez odpowiednie komisje miasta procedowana i wtedy państwo będą mieli okazję to zobaczyć. Ale idzie to w takim kierunku, żeby część tych nieruchomości, która należy do archidiecezji krakowskiej, służyła miastu. Pod tym względem, że zaprojektujemy ją jako właśnie taką dolinę rekreacji, odpoczynku – zapowiadał ekonom archidiecezji. Jak powiedział, ogród przy seminarium duchownym byłby jednym z tych, które zostaną udostępnione w pierwszej kolejności.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki