Zespół Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem UJ CM zaprasza do wzięcia udziału w projekcie EU NAVIGATE. Program skierowany jest do pacjentów po 70. roku życia z aktywną diagnozą choroby nowotworowej, którzy mieszkają na terenie Krakowa lub Wieliczki.
Projekt UE NAGIGATE finansowany ze środków programu Horizon Europe realizuje Zespół Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Kierowany jest przez prof. dr hab. med. Katarzynę Szczerbińską, w jego ramach pacjenci otrzymują nieodpłatne, roczne wsparcie tzw. nawigatora, czyli asystenta, który pomaga w poruszaniu się po systemie ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz dostarcza informacji o dostępnych usługach w miejscu zamieszkania (np. możliwość pozyskania sprzętu medycznego, pomoc w przygotowaniu pism urzędowych, ustalenie przysługujących uprawnień).
Z drugiej strony nawigator jest również osobą, z którą można porozmawiać o trudnych doświadczeniach związanych z postawioną diagnozą i procesem leczenia, a tym samym od której można otrzymać tak ważne w tym czasie wsparcie emocjonalne. Co ważne, nawigatorzy zatrudnieni w ramach programu ukończyli specjalistyczne szkolenie i regularnie uczestniczą w treningach z zakresu psychologii i pracy z pacjentami onkologicznymi.
Aktualnie trwa nabór uczestników programu.
Zgłaszać się do niego mogą osoby, które:
- otrzymały diagnozę choroby nowotworowej lub są w trakcie leczenia onkologicznego;
- ukończyły 70. rok życia;
- mieszkają na terenie Krakowa lub Wieliczki;
- nie przebywają na stałe w szpitalu, hospicjum lub domu opieki społecznej.
W programie mogą też wziąć udział opiekunowie chorych (np. członkowie rodzin lub przyjaciele), czyli osoby, które bezpłatnie pomagają w codziennych czynnościach przynajmniej raz w tygodniu. Obecność opiekuna nie jest jednak warunkiem koniecznym wzięcia udziału w projekcie.
Szczegóły projektu EU Navigate można znaleźć tutaj: https://pbss.cm-uj.krakow.pl/badania-i-projekty/projekt-eu-navigate/. Na zgłoszenia pacjentów i ich pytania czeka zespół projektowy pod numerem tel. 502 186 434 (poniedziałek–piątek w godz. 8.00–15.00).
Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Szpitalem Uniwersyteckim oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.