Proteza siatkówki oka, współtworzenie CERN. Wybitni naukowcy: AGH (cz. II)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po 15 latach XXI wieku postanowiliśmy sprawdzić, w jakim stanie jest krakowska nauka. Czy pracownicy uczelni w tym czasie znacząco na nią wpłynęli  i osiągnęli sukces? Jak ich praca wpływa na nasze życie czy gospodarkę? Na początek, we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, przedstawimy drugą część listy najbardziej wartościowych pracowników uczelni.

13 maja został wyróżniony tytułem Doktora Honoris Causa na Politechnice Lubelskiej. Profesor Antonii Tajduś z wydział Górnictwa i Geoinżynierii jest kierownikiem Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki.

To dwukrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej. Specjalizuje się mechaniką skał i gruntów, budownictwem podziemnym, bezpieczeństwem energetycznym. Jest członkiem kilkunastu komitetów, komisja i rad programowych instytucji naukowych oraz politycznych.

Dorobek prof. Antoniego Tajdusia zamyka się w 211 pozycjach, w tym 14 książkach. Właściciel 14 patentów i wzorów użytkowych.

Rozwija Internet

Prof. Andrzej Pach z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, jest kierownikiem Katedry Telekomunikacji. – Zajmuje się protokołami komunikacyjnymi, modelowaniem i analizą sieci komputerowych oraz sieciami szerokopasmowymi z integracją usług – mówi Bartosz Dembiński. – Znakomicie układa się współpraca z przemysłem, a studenci tego wydziału i katedry są rozchwytywani na rynku pracy – dodaje rzecznik prasowy AGH.

Zarządzał kilkoma projektami badawczymi. Między innymi dotyczącym opracowania i przetasowania infrastruktury i usług dla nowej generacji Internetu – IPv6 oraz Internetu przyszłości. Miało się to przyczynić do „rozwoju cywilizacyjnego w Europie powodując, że z ich możliwości będą korzystały wszystkie lub prawie wszystkie obszary ludzkiej aktywności”.

CV na 56 stron

Prof. Andrzej Jajszczyk z wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, kierownik Katedry Telekomunikacji i były dyrektor Narodowego Centrum Nauki. – Imponująca biografia naukowa i organizacyjna – podkreśla Dembiński.

Dorobek naukowca to 19 patentów w zakresie telekomutacji, szybkich sieci telekomunikacyjnych i zarządzania sieciami. Był kierownikiem polskich zespołów w siedmiu projektach badawczych Unii Europejskiej. Pracował również jako konsultant producentów, operatorów i agencji rządowych w Polsce, Australii, Chinach, Kanadzie, Francji, Indiach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. CV profesora zajmuje 56 stron.

Ulepszanie maszyn

„Aktywnie uczestniczę w pracach międzynarodowych i krajowych organizacji naukowych, takich jak CLAWAR Association GB, International Institute of Acoustic and Vibration USA (…) Od trzech kadencji jestem członkiem Komitetu Mechaniki PAN i Komitetu Budowy Maszyn PAN. W 2016 roku zostałem wybrany Przewodniczącym Komitetu Budowy Maszyn PAN” – pisze o sobie  prof. Janusz Kowal z wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Automatyzacji Procesów.

Zajmuje się przede wszystkim  problemami sterowania w układach mechanicznych, dynamiki maszyn i urządzeń. Na koncie ma 14 patentów i dwa kolejne w toku.

Kamizelki kuloodporne

Profesor Jerzy Lis jest dziekanem wydziału Inżynierii Materiałowej. – Jeden z najbardziej aktywnych naukowców naszej uczelni, z niezwykle szerokimi kontaktami na całym świecie – zachwala Bartosz Dembiński.

Profesor jest specjalistą od tworzyw ceramicznych i ich zastosowań. Na przykład w kamizelkach kuloodpornych.  – W działalności badawczej specjalizuję się w inżynierii materiałowej oraz technologii chemicznej, w tym zwłaszcza: technologii otrzymywania zaawansowanych i klasycznych tworzyw ceramicznych, specjalnych technikach syntezy materiałów ceramicznych, badaniu właściwości ceramiki i kompozytów oraz ich zastosowaniu – mówi profesor.

– Moją szczególną specjalnością naukową jest metoda otrzymywania tworzyw ceramicznych zwana Samorozwijajacą się Syntezą Wysokotemperaturową polegającą na wykorzystaniu do otrzymywania tworzyw gwałtownych reakcji chemicznych typu spalania – dodaje.

Proteza siatkówki

Laureat prestiżowej nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie m.in. za opracowanie elektronicznej protezy siatkówki.  Na co dzień prof. Władysław Dąbrowski z wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej jest kierownikiem katedry Oddziaływań i Detekcji Cząstek.

– Spośród polskich fizyków ma jeden z największych wkładów w działalność eksperymentu ATLAS (jeden z 6 detektorów w akceleratorze cząstem LHC, wyłapuje największe spektrum produktów kolizji – przyp. red.) w CERN-ie – podkreśla rzecznik prasowy AGH.

Na liście najwięcej publikujących na AGH: 6 miejsce, 526 publikacji.

Z misją stworzenia

Jako absolwent liceum poszedł na AGH, ponieważ w przyszłości chciał budować elektrownię atomową w Żarnowcu. Tworzy jednak coś innego. Prof. Marek Przybylski jest dyrektorem Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH, którego celem jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie nowoczesnej inżynierii, fizyki czy  nanotechnologii. W ACMiN spotykają się naukowcy z praktycznie wszystkich krakowskich uczelni.

A jaki profesor jest osobiście? – Niezwykle pozytywny człowiek, o ogromnej wiedzy i autorytecie w świecie nauki. Szefuje jednej z naszych najważniejszych inwestycji – opisuje profesora  Bartosz Dembiński. Prof. Marek Przybylski współpracował również z instytutem Maxa Plancka.

News will be here