Przerejestrowanie samochodu - wszystko co musisz wiedzieć

fot. Krzysztof Kalinowski

Każdy, kto kupił używany samochód już zarejestrowany w Polsce, powinien poinformować wydział komunikacji o zmianie właściciela. Zgodnie z prawem masz na to 30 dni, a ze względu na zagrożenie epidemiologiczne czas ten został wydłużony do 60 dni. O tym, jak to zrobić przeczytasz poniżej.

Przerejestrowanie auta — to trzeba wiedzieć

Każdy nabywca używanego pojazdu zarejestrowanego w Polsce musi najpierw powiadomić wydział komunikacji o zakupie i zmianie właściciela. W związku z tym przerejestrowanie samochodu może nastąpić później, jednak przepisy nie precyzują, kiedy rejestracji należy dokonać. Nieco inna procedura dotyczy tych, którzy kupili samochód z zagranicy. Nowy właściciel auta sprowadzonego z kraju Unii Europejskiej jest zobowiązany do zarejestrowania go w ciągu 60 dni od daty sprowadzenia.

Chociaż kupujący jest głównie zobowiązany do zgłoszenia zakupu pojazdu w urzędzie, nie wyklucza to możliwości ponownej rejestracji samochodu używanego. Gdy zdecydujesz się na przerejestrowanie pojazdu, to w urzędzie składasz wniosek wraz z następującymi dokumentami:

 • dowód osobisty,
 • umowę sprzedaży, darowizny lub faktury i rachunki potwierdzające nabycie pojazdu,
 • dowód rejestracyjny i aktualne badanie techniczne auta,
 • ważne ubezpieczenie OC,
 • tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za przerejestrowanie samochodu.

Przerejestrowanie samochodu — koszty

Rejestracja samochodu w Polsce związana jest z poniesieniem pewnych kosztów. Nie są one jednak wysokie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że występują jednorazowo. Oto z jakimi kwotami należy się liczyć, aby przerejestrować auto:

 • tak zwany twardy dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych, naklejka kontrolna na szybę: 85 zł,
 • pozwolenie czasowe: 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne: 80 zł,
 • opłata administracyjna: 2 zł.

Jeśli Twój pojazd był wcześniej zarejestrowany na ten sam numer rejestracyjny, nie musisz wymieniać tablic, co pozwala zaoszczędzić 80 zł. Dodatkowo przy ustanowieniu pełnomocnika trzeba zapłacić 17 zł.

Przerejestrowanie samochodu online — wygodne rozwiązanie

Jeśli nie masz czasu osobiście zgłosić się do wydziału komunikacji, przerejestrowania pojazdu możesz dokonać przez Internet. Zrobisz to poprzez stronę https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela:

 • Wejdź na „Kierowcy i pojazdy”, a potem „Zgłoś sprzedaż lub kupno pojazdu”;
 • Kliknij „Zakup pojazdu”, przejdź do zakładki „przez Internet” i „Wyślij zgłoszenie”;
 • Wybierz sposób logowania – poprzez profil zaufany lub podpis elektroniczny;
 • Wskaż odpowiedni wydział komunikacji;
 • Podpisz dokument.

Jeśli zdecydowałeś się na zmianę tablic, stare możesz wysłać do wydziału komunikacji pocztą lub kurierem. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie. W wielu miastach masz także możliwość wcześniejszego zarezerwowania terminu wizyty. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie tracisz czasu w kolejce. Z wyprzedzeniem zaplanujesz datę wizyty w urzędzie i zjawisz się o konkretnej godzinie.

Przerejestrowanie samochodu. Kilka słow na koniec

Teraz ponowna rejestracja samochodu powinna być łatwa. Pamiętaj też, że jeśli mieszkasz w Rzeszowie, więcej informacji na temat rejestracji pojazdów znajdziesz na stronie https://www.link4.pl/rejestracja-samochodu-rzeszow.

Bez względu na to, w jakiej części Polski mieszkasz, możesz skorzystać z Kalkulatora OC – https://kalkulatory.link4.pl/moto/, dzięki niemu szybko obliczysz sumę składki. Możesz również porozmawiać z konsultantami LINK4 pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem z nami współpracującym. W obu przypadkach zdobędziesz wszelkie potrzebne informacje oraz wykupisz interesującą Cię polisę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.