Przy ul. Kopernika powstanie szpital ze 100 łóżkami [5 cytatów z Jacka Majchrowskiego]

Jacek Majchrowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski był porannym gościem Radia Kraków. Potwierdził wczorajsze ustalenia LoveKraków.pl, że przy ul. Kopernika powstanie specjalny oddział covidowy.

SZPITAL COVIDOWY W BUDYNKU PRZY UL. KOPERNIKA: „Wczoraj była rozmowa na ten temat (z wojewodą małopolskim – red.), bo nie tylko chodzi o łóżka w dzielnicy Wesoła, ale o łóżka w Krakowie, których jest mało. W przypadku Wesołej są dwie koncepcje: włączenia budynku tzw. czerwonej chirurgii i dawnego CUMRIK-u naprzeciwko opery. W sumie będzie to od 70 do 100 łóżek. (…) Jeśli chodzi o budynek tzw. czerwonej chirurgii to jest kwestia wejścia i paru dni na uruchomienie”.

KOLEJNE ŁÓŻKA W SZPITALU ŻEROMSKIEGO: „Będziemy jeszcze kombinować z innymi łóżkami. Jesteśmy po rozmowie, tylko czekamy na decyzję ministra zdrowia, żeby przekazać jedno piętro skrzydła szpitala Żeromskiego, tam gdzie była stacja krwiodawstwa. Jeśli oni zwolnią to piętro, to powstanie 50 łóżek, ale wymaga to pewnego remontu, trzeba przebić ścianę i zrobić lekki lifting. To zajmie z miesiąc czasu”.

PERSONEL MEDYCZNY: „Personelu nie ma więcej, niż jest. Są propozycje tego typu, aby rezydentów z ostatnich lat można było zatrudniać, bo są przeszkoleni fachowo. W ten sposób może zwiększy się personel”.

WPROWADZENIE CZERWONEJ STREFY: „Ona uderzy w miejsca, które uderzała poprzednio, czyli głównie w kulturę, transport i branżę gastronomiczną, bo będą w najgorszej sytuacji. (…) Na bieżąco będziemy decydować o zwiększaniu lub zmniejszaniu kursów w komunikacji miejskiej, w zależności jak będzie rozwijać się sytuacja”.

KORONAWIRUS W 50 KRAKOWSKICH SZKOŁACH: „Widzę pewien brak spójności. O ile 1 października było 8 szkół, gdzie stwierdzono COVID, to w tej chwili jest 50 szkół. To nie są całe szkoły, a pojedyncze klasy. Moim zdaniem dyrektor powinien mieć władzę, aby podejmować samodzielnie decyzje. (…) Dyrektor najlepiej wie, jak u niego wygląda sytuacja”.

News will be here