Przy Wielopolu powstało Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W kamienicy przy ul. Wielopole 17 zostało otwarte Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej. To miejsce, którego zadaniem będzie zwiększanie świadomości klimatycznej mieszkańców, od najmłodszych do najstarszych.

Centrum powstało w należącej do miasta kamienicy. Założenie było takie, by nie budować nowego obiektu, ale wykorzystać to, co już jest – podobnie było z wyposażeniem, które w dużej mierze zostało wykonane z odzyskanych materiałów. Ten kierunek myślenia widać w wielu przyjętych rozwiązaniach – choćby w wykorzystaniu tzw. „szarej wody” pochodzącej z mycia rąk do spłukiwania toalety.

Koncepcję zaaranżowania pomieszczeń przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1. Później sprawą zajęli się z kolei specjaliści z Politechniki Krakowskiej. – Zaprojektowaliśmy to wnętrze tak, żeby odbyło się to w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Wybieraliśmy materiały o jak najniższym śladzie węglowym. Meble czy elementy wykończenia ścian to tzw. projektowanie parametryczne, z prostymi, kanciastymi przegrodami, które zamieniają się w płynną przestrzeń wizualną – tłumaczy Małgorzata Fedorczak-Cisak, dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego na Politechnice Krakowskiej.

Odpowiedź na oczekiwania

Podczas otwarcia prezydent Jacek Majchrowski zwracał uwagę na to, że centrum jest odpowiedzią na rekomendacje mieszkańców zgłoszone w 2021 roku podczas Krakowskiego Panelu Klimatycznego. – Mamy połowę lutego i według prognoz niedługo będzie ok. 11 stopni, będziemy się niedługo spodziewać nawalnych deszczów. Widzimy, że klimat się zmienia i musimy coś w tej materii robić. To Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej powstało z pomysłu mieszkańców. Krakowski Panel Klimatyczny wypracował właśnie tego typu formułę, by stworzyć przestrzeń, gdzie mieszkańcy będą mogli być edukowani w zakresie klimatu – mówił prezydent.

– Miasto w tej materii robi już bardzo dużo. Jesteśmy pierwszym i jedynym jak do tej pory miastem, które zlikwidowało piece opalane stałym paliwem, wprowadziliśmy strefę czystego transportu. To oczywiście wiąże się z dyskusjami, ale mamy świadomość, że jest to konieczne i będziemy tak robić – stwierdził.

Co będzie się działo?

– To jest miejsce, które zaprojektowane jest jako miejsce spotkań, warsztatów, jako przestrzeń kreatywna. Miejsce, które będzie wspierać miasto i jego mieszkańców w tym, żeby poszukiwać rozwiązań na rzecz klimatu, podnosić kompetencje mieszkańców w tej dziedzinie, ale w sposób miły i przyjemny. Będziemy mieć warsztaty, spotkania, będziemy słuchać, oglądać, doświadczać i w ten sposób być bliżej klimatu w Krakowie – zapowiada Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej.

– Każda decyzja, którą podejmowaliśmy względem tego miejsca, była weryfikowana pod względem śladu węglowego, pod względem tego, jakie oddziaływanie mamy na środowisko. Chcieliśmy pokazać, że nie trzeba wydawać milionów złotych na nowe technologie, można być proklimatycznym także w innych aspektach. Stąd woda deszczowa, dużo zieleni czy różne rozwiązania na rzecz oszczędności wody – mówi Ewa Całus.

Praktyczne tematy

Na zaprojektowaniu nowego centrum nie zakończyła się współpraca centrum z Politechniką Krakowską. Uczelnia zaproponowała szereg różnych szkoleń, skierowanych dla różnych grup odbiorców. – Nasi studenci wraz z naukowcami będą szkolić zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych, w różnych obszarach. Na Politechnice realizujemy osiem różnych dyscyplin naukowych i w każdej z nich nauczamy, ale także prowadzimy badania w sposób ekologiczny i zrównoważony – mówi Monika Firlej z FutureLab Politechniki Krakowskiej.

– Przykładowo na początku nasi chemicy będą uczyć o produkcji nowoczesnych kosmetyków i środków czystości, takich które można przygotować samemu w domu. Będzie też projektowanie w systemie cyrkularnym, czyli takie, które nie pozostawia odpadów. Bardzo praktyczna wiedza, skierowana do różnych grup wiekowych. Chcemy się nią dzielić i edukować społeczeństwo – dodaje.

Miejsce przeznaczone jest dla grup do 50 osób. Będzie otwarte w dniach zaplanowanych wydarzeń.

Część większej kampanii

Otwarcie centrum to część szerszych działań na rzecz zwiększania świadomości mieszkańców Krakowa na temat klimatu, jego zmian i ich konsekwencjach, realizowanych w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”. Kampania podzielona została na pięć bloków tematycznych, szczególnie istotnych dla ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian:

  • PrzetwarzajMY surowce – poświęcony właściwej gospodarce odpadami i przetwarzaniu surowców
  • ChrońMY zieleń – dotyczący zieleni w mieście
  • SzanujMY wodę – poruszający ważną kwestię oszczędnego gospodarowania wodą
  • PodróżujMY ekologicznie – skupiający się na kształtowaniu przyjaznych klimatowi nawyków transportowych
  • OszczędzajMY energię – traktujący o sposobach oszczędzania  i zmniejszania zapotrzebowania na energię