Przystanek Kraków Business Park zmienia nie tylko wygląd, ale też nazwę

fot. PKP PLK

Modernizowany przystanek kolejowy Kraków Business Park zmieni nazwę. Od 13 marca będzie funkcjonował jako Zabierzów Rząska.

Dotychczasowa nazwa pochodziła od kompleksu biurowego Kraków Business Park. To właśnie spółka zarządzająca kompleksem, pod tą samą nazwą, sfinansowała budowę przystanku kolejowego. Został on uruchomiony 15 lutego 2007 roku, a więc jeszcze w trakcie powstawania centrum (pierwsze biurowce oddano w 2002 roku, ostatnie w 2009).

Od tego czasu sporo zdążyło się zmienić. Centrum biurowe, po zmianie właściciela, od 2018 roku nazywa się już „Eximius Park”. Dodatkowo, nazwa może być myląca dla pasażerów, ponieważ przystanek znajduje się poza granicami Krakowa.

Nowy wygląd

Obecnie trwa prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe modernizacja przystanku. – Od lutego pasażerowie mogą korzystać z dwóch odnowionych, wyższych peronów, z których łatwiej wsiadać i wysiadać z wagonów. Do maja wykonawcy zakończą prace przy budowie nowych podjazdów, zadaszeń i ciągów komunikacyjnych. Kompleksowa przebudowa przystanku zapewni  dostęp do kolei wszystkim podróżnym, podobnie jak na już przebudowanych stacjach i przystankach linii Kraków – Katowice – mówi Piotr Hamarnik z PLK.

Remont stał się też impulsem do zmiany nazwy. Od 13 marca, a więc wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy, przystanek będzie się nazywał „Zabierzów Rząska”. – Nazwa wynika z dostosowania jej do sytuacji, oraz jest ustalona z lokalną społecznością. Przystanek znajduje się w granicach administracyjnych gminy Zabierzów – stwierdza przedstawiciel PLK. W ramach przebudowy zastosowane będą już tablice z nową nazwą.