News LoveKraków.pl

Przyszłość tzw. Czerwonej Chirurgii na Wesołej. Szykuje się ważna transakcja

Budynek tzw. Czerwonej Chirurgii ma trafić w ręce Krakowskiego Holdingu Komunalnego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowski Holding Komunalny potwierdził nam, że jest zainteresowany zakupem tzw. Czerwonej Chirurgii w dawnej dzielnicy Wesoła. Część budynku chce przeznaczyć na działalność kulturalną.

Tzw. Czerwona Chirurgia to jeden z budynków, który miasto zakupiło od Szpitala Uniwersyteckiego. Nieruchomość została wzniesiona w 1893 roku, a w ostatnich latach mieściła się tam II Katedra Chirurgii CM Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo plan był taki, żeby przeznaczyć budynek m.in. na nową siedzibę dla Krakowskiego Biura Festiwalowego. Uległ on jednak zmianie. Obecnie zakupem Czerwonej Chirurgii od Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która od wielu miesięcy zajmuje się zagospodarowaniem terenów w dawnej dzielnicy Wesoła, zainteresowany jest Krakowski Holding Komunalny.

KHK to miejska spółka, która jest właścicielem i operatorem krakowskiej ekospalarni przy ulicy Jerzego Giedroycia. Ma on również wspierać inne gminne spółki w pozyskiwaniu pieniędzy z zewnętrznych źródeł finansowania. Na zwołanej w październiku minionego roku konferencji prasowej ze strony władz miasta i ARMK padła obietnica sprzedaży budynku tzw. Czerwonej Chirurgii właśnie Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu. Miejska spółka na konto drugiej miejskiej spółki miałaby przelać ok. 16 mln zł. Remont nieruchomości ma kosztować drugie tyle.

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest transakcja, po co KHK budynek na Wesołej i co ta miejska spółka zrobiła w ubiegłym roku dla Krakowa.

KHK zatrudnia blisko 130 osób

Obecna siedziba Krakowskiego Holdingu Komunalnego znajduje się w budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ulicy Jana Brożka 3. Spółka wynajmuje tam biura. Nie podała nam, jakie ponosi w związku z tym koszty. Ponieważ biurowiec nie należy do KHK, jego przedstawiciele od pewnego czasu badają rynek nieruchomości pod kątem zakupu miejsca na swoją siedzibę. Krakowski Holding Komunalny zatrudnia blisko 130 osób. Ponad 70 z nich pracuje w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów i tam wykonuje swoje obowiązki. Pozostałe osoby pracują na co dzień w biurowcu przy ul. Brożka.

Spółka potwierdziła nam, że jest zainteresowana zakupem tzw. Czerwonej Chirurgii. – Prowadzone są analizy w zakresie kosztów potencjalnego remontu i prac, jakie należałoby wykonać, aby spółka dostosowała budynek do własnych potrzeb, w związku z czym nie jesteśmy w stanie na tym etapie określić ich wysokości i źródeł finansowania. Zakładamy przeznaczenie części budynku na potrzeby działalności kulturalnej – przekazano nam w KHK.

Odzyskują ciepło ze spalin

Krakowski Holding Komunalny to jedna z tych miejskich spółek, której działalność stosunkowo rzadko analizuje się w mediach. Zapytaliśmy, co zrobiła dla miasta w ubiegłym roku. Przedstawiciele KHK wymienili dwie ważne ich zdaniem inwestycje, które zostały oddane do użytku w krakowskiej ekospalarni. – Dzięki nim, nie zwiększając ilości spalanych odpadów, możemy produkować więcej energii. Te inwestycje to: instalacja odzysku ciepła ze spalin i absorpcyjna pompa ciepła. 25 proc. dodatkowo wyprodukowanego ciepła przez ZTPO trafia do sieci ciepłowniczej miasta. Oba zadania były warte ponad 37 mln zł (kwota netto) – przekazali nam przedstawiciele biura prasowego spółki.

KHK zapewnia również, że aktywnie uczestniczyło w życiu dzielnicy XVIII (Nowa Huta), na terenie której znajduje się spalarnia odpadów. – W 2023 roku ufundowaliśmy np. salę sensoryczną dla SP 142 – chwalą się w spółce. W skali całego miasta: czego jeszcze w minionym roku dokonał Krakowski Holding Komunalny? – Dzięki funkcjonującym w KHK grupom zakupowym uzyskaliśmy np. niższą cenę prądu dla jednostek miejskich – podsumowują przedstawiciele holdingu.