Psi kalendarz literacki. Teatr Nowy zachęca do adopcji bezdomnych psiaków

Teatr Nowy do adopcji zachęca poprzez wydany "Psi kalendarz literacki". Na pierwszym zdjęciu Boberek fot. Marcin Oliva Soto (mat. prasowe Teatru Nowego Proxima)

Teatr Nowy Proxima po raz kolejny zachęca do adopcji bezdomnych psiaków. Tym razem za pomocą wydanego właśnie „Psiego kalendarza literackiego. Bezdomniaki z Rytlowa 2020”.

„Mam na imię Boberek. Mieszkam w przytulisku Psy Pani Magdy w Rylowie. I podobnie jak tysiące psów czekam na kogoś, z kim ułożę sobie życie” – spogląda smutno z pierwszej strony kalendarza pies Boberek.

A teraz wszystkie łapy na pokład. Oprócz Boberka, na nowy dom czekają m.in. Biała, Czarcik, Emil, Greg czy Zola. Teatr Nowy po raz kolejny chce pomóc bezdomnym zwierzakom z Przytuliska Psy Pani Magdy w Rytlowie.  Do adopcji zachęca poprzez wydany właśnie we współpracy z Fundacją Miasto Literatury „Psi kalendarz literacki”.

Pieski świat

„Przywiązują się i kochają. A ty? Co zrobiłeś dzisiaj dla naszego wspólnego świata?” – pyta w swoim utworze Wojciech Bonowicz. Oprócz fotografii  z przytuliska, w kalendarzu znalazły się wiersze napisane specjalnie m.in. przez Michała Rusinka, Jarosława Mikołajewskiego, Martę Eloy Cichocką, Joannę Oparek czy Ryszarda Krynickiego.

Wpływy ze sprzedaży kalendarza zostaną przeznaczone na rozbudowę przytuliska, a konkretnie na budowę nowych boksów dostosowanych do potrzeb najstarszych psów.

– Taki cel nie jest przypadkowy. Do Przytuliska w Rytlowie trafia wiele psiaków porzuconych, starych, schorowanych, psiaków po wypadkach. Te psiaki mają mniejsze szanse na adopcję i potrzebują szczególnej opieki. Rozbudowując schronisko chcemy im zapewnić, jak najlepsze warunki bytowe – mówi Tomasz Kireńczuk, dyrektor programowy Teatru Nowego w Krakowie.

Autorem psich portretów jest Marcin Oliva Soto. Informacje o tym, jak nabyć kalendarz znajdują się na oficjalnej stronie Teatru Nowego Proxima.

Teatr rusza z pomocą

W ubiegłym roku Teatr Nowy zorganizował dwie akcje pomocy dla wspomnianego przytuliska. Na potrzeby jednej z nich teatr przekształcił swój bus w tzw. psibus, którym woził chętnych do adopcji zwierzaków do Rytlowa. Kolejną inicjatywę połączono z projektem Laboratorium Teatru Nowego. W jej ramach wstęp na spektakl nie był płatny, ale w zamian za bilety widzowie musieli przynieść karmę dla psów.

Więcej na ten temat >>> Teatr Nowy organizuje pogotowie adopcyjne dla psów

Każdy pies to inna historia

Przytulisko w Rytlowie, w woj. Świętokrzyskim, założyła Magdalena Stojek, która już od kilku lat ratuje w nim chore, samotne i porzucone psy. Trafiają tu niechciane szczeniaki, schorowane psy, psi-seniorzy, ale i psy po wypadkach. A każdy z nich to inna, najczęściej dramatyczna historia.

„Każdy pies ma też swoje, specyficzne potrzeby. Magda Stojek stara się je wszystkie zaspokajać, aby psiakom które trafiają do jej Przytuliska przywrócić wiarę w ludzi. I chociaż Przytulisko w Rytlowie cechuje wysoki poziom adopcji psiaków, to jednak z każdym rokiem zwiększa się grono stałych rezydentów, czyli psiaków najstarszych, najbardziej schorowanych, którym najtrudniej znaleźć jest dobry dom” – informuje na swojej stronie Teatr Nowy.

Cały dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie przeznaczony na budowę nowych boksów, ponieważ Ewa Bień i jej współpracownicy zadeklarowali, że projekt rozbudowy schroniska opracują za darmo.

comments powered by Disqus