Rada Miasta Krakowa popiera „ukraiński Plan Marshalla” i wstąpienie Ukrainy do NATO

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W środę Rada Miasta Krakowa przegłosowała rezolucję w sprawie rozpoczęcia prac nad „ukraińskim Planem Marshalla”, czyli programem odbudowy zniszczeń na terenie Ukrainy. Drugie założenie rezolucji stanowi poparcie starań o wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej.

Radni jednogłośnie przyjęli rezolucję, którą symbolicznie zatytułowano „Irpień” w związku z ogromnymi zniszczeniami w tym mieście. – W imieniu całego miasta Irpień wyrażam wdzięczność za to wsparcie i pomoc, którą nam okazujecie. Niestety cena, która przyjdzie nam zapłacić za odbudowę stolicy, jest bardzo duża. 80 proc. miasta zostało zniszczone w wyniku wojny – powiedziała przewodnicząca irpieńskiego urzędu miejskiego.

– Dziękujemy za jednoczesne głosowanie Rady Miasta Krakowa i Kijowa. Wsparcie od bratniego narodu w tym czasie jest niesamowicie ważne. Ta rezolucja jest publicznym symbolem. Im więcej tego typu symboli dostajemy od narodów, tym bardziej jesteśmy pewni, że możemy stworzyć system bezpieczeństwa bez Rosji – mówił podczas sesji rady miasta Wołodymyr Bondarenko, Przewodniczący Rady Miejskiej Kijowa.

W trakcie sesji głos zabrał również Piotr Pietrzykowski, mieszkaniec Krakowa i jeden z wolontariuszy. – W rezolucji zwracamy się poprzez radę miasta do naszego rządu, ale również władz parlamentu Unii Europejskiej  i reszty władz europejskich państw o to, żeby już teraz zacząć myśleć o programie odbudowy i wsparcia dla Ukrainy – powiedział.

comments powered by Disqus