Darmowe szkolenia, stypendium i opieka nad dziećmi. Kraków wspiera uchodźców z Ukrainy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Osiemdziesiąt godzin dydaktycznych, bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną i stypendium szkoleniowe. Rusza projekt, dzięki któremu uchodźcy z Ukrainy będą mogli nauczyć się języka polskiego.

– Warto zaznaczyć że, głównym celem szkolenia ma być osiągnięcie poziomu znajomości języka polskiego umożliwiającego posługiwanie się nim w życiu codziennym. Poziom ten usprawni komunikację obywateli Ukrainy z Polakami,  ponadto przyczyni się także do zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia, a dzięki szkoleniom uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę o Polsce oraz o polskim społeczeństwie – mówi Marek Cebulak, Dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Blisko 4 tys. uchodźców pracuje w Krakowie

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny Rozwoju, Pracy i Technologii, około 400 tys. osób z Ukrainy podjęło pracę w Polsce. W samym Krakowie liczba ta wynosi blisko 4 tys. Jednak największą barierą uniemożliwiającą aktywizację zawodową jest brak znajomości języka polskiego.

Grodzki Urząd Pracy postanowił więc przeprowadzić kurs dla uchodźców, którzy chcieliby rozpocząć pracę w Krakowie.

– Z racji tego, że projekt ze względu na swoją tematykę ma charakter pilotażowy, działania w zakresie organizacji szkolenia dla uchodźców rozpoczęliśmy od konsultacji ze specjalistami w zakresie edukacji, dydaktyki języka polskiego oraz prawa migracyjnego. Nasi pracownicy wspólnie z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacji „Proaktywni”, Centrum Języka Polskiego „Varia”, Centrum Edukacyjnym „Promar” oraz kancelarii prawnej „Nefel” wypracowali najbardziej efektywny model szkolenia – wyjaśnia Marek Cebulak.

80 godzin nauki, darmowa komunikacja i stypendium

Kurs pn. „Szkolenie z języka polskiego dla obywateli Ukrainy – podstawy komunikacji w życiu codziennym” obejmuje osiemdziesiąt godzin dydaktycznych (20 spotkań po 4 godziny dziennie). Zajęcia mają się odbywać w pięciu dwunastoosobowych grupach, co oznacza, iż łącznie przeszkolonych zostanie 60 osób.

– Warto podkreślić, że udział w szkoleniu będą mogli wziąć uchodźcy posiadający status osoby bezrobotnej w związku z czym rekrutować do projektu będziemy osoby, które zarejestrują się w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie – podkreśla dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Dla uczestników szkolenia przewidziano stypendium szkoleniowe finansowane z Funduszu Pracy. Ponadto osoby, które wezmą udział w kursie, będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacji publicznej w Krakowie. Na czas trwania szkolenia zapewniona zostanie także bezpłatna opieka nad dziećmi.