Radni chcą weryfikować mieszkańców biorących udział w konsultacjach [Rozmowa]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Komisja innowacji Rady Miasta Krakowa przygotowała projekt uchwały kierunkowej w sprawie stworzenia elektronicznego narzędzia dla weryfikacji statusu mieszkańca. Na czym miałoby to polegać?

Dawid Kuciński, LoveKraków.pl: Do czego miastu jest potrzebne takie narzędzie?

Radny Łukasz Sęk, członek komisji: Były w przeszłości sytuacje kiedy były wątpliwości czy uwagi zgłaszane w ramach konsultacji, czy ankiet, były rzeczywiście od mieszkańców. Pojawiało się kilkaset uwag, tej samej treści, w bardzo krótkim czasie. Mając takie narzędzie możemy być pewni, że nikt nie manipuluje wynikami konsultacji, a biorą w nich udział rzeczywiście mieszkańcy.

Czy pan i radni opierali się na konkretnym przykładzie konsultacji, czy ma to związek z tzw. aferą trollkont na Facebooku?

Różne przesłanki doprowadziły do takiej inicjatywy. Widzimy coraz więcej fałszywych kont, ale także łatwość np. w wypełnianiu kilka razy tej samej ankiety itp. Pamiętamy wątpliwości czy to przy konsultacjach dotyczących pomnika na Bulwarach Wiślanych, czy Centrum Muzyki.

Jak pana zadaniem powinno działać takie narzędzie? Czy to ma być aplikacja czy może wystarczy wprowadzić weryfikację numerem PESEL i SMS-em przez stronę internetową?

Moim zdaniem obecnie coraz więcej osób posiada profil zaufany. Szczególnie od czasu wybuchu pandemii, kiedy coraz więcej usług przeniosło się do Internetu. Według mnie, powinna to być oczywiście opcja, nie przymus. Ale jeżeli ktoś będzie chciał, żeby jego uwaga była oznaczona jako np. zweryfikowana, to wtedy powinien dodać ją, korzystając z logowania do profilu zaufanego. Oczywiście nie powinno to być jednoznaczne z tym, że będzie podane publicznie imię i nazwisko takiej osoby przy złożonej uwadze.

Uważa pan, że urzędnicy są skorzy do stworzenie tego typu rozwiązania?

Myślę, że tak. Dla gminy to też dobre rozwiązanie, bo ma pewność, że opinia wyrażona np. w konsultacjach pochodzi od mieszkańców.

I jeszcze pytanie o koszty: ile mniej więcej kosztowałoby stworzenie takiego narzędzia?

Nie powinny to być duże koszty. Mamy już w Krakowie narzędzie do internetowego głosowania w budżecie obywatelskim, mamy możliwość także składania w sposób elektroniczny podpisów pod obywatelskimi projektami uchwał. Także należy skorzystać z tych rozwiązań.