Radni nie chcą wykluczyć abpa Marka Jędraszewskiego ze składu kapituły miejskiej nagrody

Abp Marek Jędraszewski fot. Julia Ślósarczyk

Projekt uchwały w sprawie wykluczenia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego ze składu kapituły wywróżenia Cracoviae Merenti nie uzyskał poparcia wśród radnych zasiadających w komisji głównej.

W poniedziałek część radnych Krakowa zasiadających w komisji głównej debatowali nad projektem uchwały w sprawie zmiany w kapitule najważniejszego miejskiego medalu „Cracoviae Merenti”. Wyróżnienie jest przyznawane w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.

W skład komisji medalu wchodzą: prezydent Krakowa (jako przewodniczący), rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Metropolita Krakowski. Projekt grupy mieszkańców zakładał, że miejsce hierarchy ma zająć dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ewa Jankowicz, reprezentująca obywatelską inicjatywę uchwałodawczą mówiła, że wokół duchownego „narasta w ostatnich latach bardzo dużo negatywnych opinii i informacji”. – Społeczność jest zbulwersowana skandalicznymi wypowiedziami arcybiskupa Jędraszewskiego – podkreślała. W jej ocenie hierarcha narusza dobre imię Kościoła oraz prawa kobiet, mniejszości seksualnych i dzieci.

Nie chodzi o osobę a urząd

Adam Migdał z klubu prezydenckiego „Przyjazny Kraków”, który głosował przeciwko pozytywnej opinii do projektu uchwały, tłumaczył, że w skład kapituły wchodzi metropolita krakowski, jako szef archidiecezji, a nie konkretna osoba.

W podobnym tonie wypowiadał się radny z Prawa i Sprawiedliwości. – Uważam, że to jest projekt, który do niczego dobrego nas nie poprowadzi, dlatego będę przeciwko – stwierdził Adam Kalita. Jeszcze mocnej o inicjatywnie wypowiedział się przewodniczący klubu PiS, który powiedział, że to „czysta rozgrywka polityczna”.

Szef rady: nie zasiadamy w kościelnych kapitułach

– Kuria metropolitarna ma wiele odznaczeń, także kościelnych i w ich kapitułach nie zasiadają przedstawiciele samorządu. Nie widzę potrzeby, niezależnie od osoby arcybiskupa, aby w naszych kapitułach zasiadały osoby duchowne, bez względu na wyznanie – komentował przewodniczący rady z Platformy Obywatelskiej Dominik Jaśkowiec.

Odpowiedział mu szef klubu PiS Włodzimierz Pietrus: – Pan przewodniczący szuka interpretacji, w których chyba się pogubił. Idąc tym tokiem rozumowania musielibyśmy powiedzieć, że nie zaprosimy uczelni, ponieważ szkoły wyższe mają swoje nagrody i dlaczego oni nas nie zapraszają do swojego gremium.

Za pozytywną opinią głosowało 4 radnych (Artur Buszek, Łukasz Gibała, Andrzej Hawranek oraz Dominik Jaśkowiec), przeciwko było 8 osób (Michał Drewnicki, Adam Kalita, Mariusz Kękuś, Małgorzata Kot, Wojciech Krzysztonek, Adam Migdał, Włodzimierz Pietrus oraz Sławomir Pietrzyk).