News LoveKraków.pl

Reaktor jądrowy w Krakowie. Spółka chce budować, ale nie ma partnera

Widok na nowohucki kombinat fot. Krzysztof Kalinowski
Orlen Synthos Green Energy jest nadal zainteresowany budową reaktora jądrowego w Krakowie. Jak na razie nie ma jednak gdzie oraz z kim realizować takiego projektu.
Były pomysły, żeby na terenie kombinatu postawić mały reaktor jądrowy. Za projekt budowy takich urządzeń (na terenie całej Polski) odpowiada Orlen Synthos Green Energy. W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele ArcelorMittal Poland (właściciel krakowskiej huty i największy producent stali w Polsce) poinformowali, że „podjęli współpracę ze spółką w celu analizy możliwości wykonania małego reaktora jądrowego na terenie (...) zakładów w Nowej Hucie, co może być wstępem do prac nad realizacją takiego projektu”.

Jak już informowaliśmy, ArcelorMittal nie jest jednak zainteresowany budową SMR-u na obszarze kombinatu. Dlaczego? Tego huta nie doprecyzowała. Stanowisko ArcelorMittal zaskoczyło spółkę OSGE, która przeprowadziła szereg analiz na terenie kombinatu. Wykazały, że budowa reaktora jest tam możliwa.

– Urządzenie mogłoby zapewnić tanie ciepło komunalne na potrzeby mieszkańców Krakowa – zapewnia Dawid Piekarz z Orlen Synthos Green Energy. Przekonuje, że spółka nadal jest zainteresowana budową SMR-u w stolicy Małopolski, ale na razie nie ma partnera, z którym mogłaby taki projekt realizować. Poza tym OSGE skupia się teraz na inwestycjach w innych częściach kraju.

To przede wszystkim Stawy Monowskie, gdzie mamy już wydaną decyzję co do zakresu raportu środowiskowego. Przygotowywana jest metodologia badań terenowych. Mowa też o takich lokalizacjach jak Ostrołęka i  Włocławek, gdzie złożyliśmy wnioski o decyzję co do zakresu raportu środowiskowego – twierdzi Dawid Piekarz.

W urzędzie miasta słyszymy, że „brak zainteresowania budową reaktora ze strony ArcelorMittal Poland stworzyło zupełnie nową sytuację biznesową”. – Podstawową funkcją reaktora jest generacja energii elektrycznej. Obecnie nie ma zainteresowanego tym partnera, w związku z czym nie ma podstaw do rozważania zasadności zaangażowania gminy w potencjalny odbiór ciepła – wyjaśnia Katarzyna Misiewicz z biura prasowego magistratu. Podkreśla ponadto, że SMR-y nie są technologią wprowadzoną na rynek na skalę komercyjną. – Nie są zatem znane koszty ani możliwy termin realizacji reaktora. Brakuje więc przesłanek do zajęcia stanowiska – kwituje Misiewicz.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta