News LoveKraków.pl

Reaktor jądrowy mógł zapewnić tanie ciepło dla mieszkańców. „Żałujemy, że huta nie jest zainteresowana jego budową”

Widok na nowohucki kombinat fot. Krzysztof Kalinowski
– Bardzo żałujemy, że ArcelorMittal aktualnie nie jest zainteresowany projektem budowy reaktora SMR w Nowej Hucie – przekazał nam dr Dawid Piekarz ze spółki Orlen Synthos Green Energy.
W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla lokalizacji małych reaktorów jądrowych.

Mowa o sześciu miejscach, w których miałyby powstać. Są to: Włocławek, Stawy Monowskie (wieś w gminie Oświęcim), Stalowa Wola, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, a także krakowska Nowa Huta. W ostatnim przypadku była mowa o tym, że SMR mógłby zostać wybudowany na terenie kombinatu.

W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele ArcelorMittal Poland (właściciel krakowskiej huty i największy producent stali w Polsce) poinformowali, że „podjęli współpracę z Orlen Synthos Green Energy w celu analizy możliwości wykonania małego reaktora jądrowego na terenie (...) zakładów w Nowej Hucie, co może być wstępem do prac nad realizacją takiego projektu”.

Wczoraj (25 stycznia) jako pierwsi poinformowaliśmy, że ArcelorMittal Poland jednak nie rozważa budowy małego reaktora jądrowego na terenie kombinatu. Zapytaliśmy, dlaczego? Przedstawiciele ArcelorMittal Poland odpowiedzieli tak: „Pisaliśmy, że to [podjęcie współpracy z OSGE - przyp. red.] może być wstępem do prac nad realizacją takiego projektu. Aktualnie nie rozważamy projektu budowy SMR w Krakowie”.

Przedstawiciele Orlen Synthos Green Energy wydają się zaskoczeni takim stanowiskiem. Przekonują, że przeprowadzili w Nowej Hucie szereg analiz geologicznych, hydrologicznych czy sejsmologicznych, które wskazały jednoznacznie: budowa małego reaktora jądrowego w tej lokalizacji jest możliwa.

– Mógłby zapewnić tanie ciepło komunalne na potrzeby mieszkańców Krakowa. Bardzo żałujemy, że ArcelorMittal aktualnie nie jest zainteresowany projektem budowy reaktora SMR w Nowej Hucie – przekazał nam dr Dawid Piekarz, ekspert ds. transformacji energetycznej z OSGE.

Zauważa jednocześnie, że w fazie przygotowawczej znajduje się szereg tego typu projektów, których celem jest wykorzystanie ciepła z reaktorów jądrowych do ogrzewania miast oraz na cele przemysłowe w takich państwach jak Czechy, Rumunia czy Wielka Brytania.

Spółka Orlen Synthos Green Energy jest odpowiedzialna za projekt budowy małych reaktorów jądrowych w całej Polsce.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta