Rekreacja możliwa dzięki budżetowi obywatelskiemu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejne edycje budżetu obywatelskiego pokazują wyraźną tendencję. Największą popularnością wśród mieszkańców cieszą się projekty związane z zielenią i rekreacją.

Do końca kwietnia trwa składanie projektów do tegorocznej – siódmej już – edycji budżetu obywatelskiego. Tych kilka lat to już wystarczający czas, by zaobserwować, jak duże znaczenie dla osób składających projekty i głosujących mają te rozwiązania, które związane są z odpoczynkiem, zielenią i spędzaniem czasu na wolnym powietrzu.

W pierwszej kolejności na myśl przychodzą największe i najbardziej rozpoznawalne projekty, takie jak chociażby rewitalizacja Bagrów. Dzięki budżetowi obywatelskiemu zalew zyskał zupełnie nowe oblicze, a w przygotowaniu jest realizacja w tym miejscu kolejnych wybranych przez mieszkańców pomysłów. Wygranej w głosowaniu sporo zawdzięcza też zalew Nowohucki.

Ale budżet obywatelski to też dużo mniejsze projekty – często bardzo istotne z punktu widzenia lokalnych społeczności. Głosowanie to dla nich ogromna szansa, bo w przeciwnym razie musiałyby długo czekać na to, by znaleźć się w budżecie dzielnicy czy całego miasta.

„To dla nas duża frajda”

Jak mówi Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej, realizacja projektów budżetu obywatelskiego to bardzo istotna część pracy jednostki. Oddelegowany jest do tego osobny zespół, który przeprowadza realizację projektów od etapu ich konsultowania i składania, przez projektowanie, uzyskiwanie zgód, realizację i raportowanie.

– Co roku bardzo duża część projektów trafia do realizacji właśnie do Zarządu Zieleni Miejskiej. To nas bardzo cieszy, że mieszkańcy przywiązują do tego wagę i chcą poprawy jakości terenów zielonych, żeby spełniały one ich potrzeby – komentuje.

Długa lista

Dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się już zrealizować całe mnóstwo takich projektów. Najprostsze z nich to nasadzenia, np. pnączy wzdłuż ekranów akustycznych czy drzew na pasach zieleni wzdłuż dróg. Uważni przechodnie z pewnością zauważyli drzewa oznaczone informacją o realizacji ze środków BO, ponieważ pojawiły się w sporych ilościach w każdej z dzielnic.

Place zabaw, siłownie

Duża część zadań dotyczy doposażenia lub utworzenia nowych placów zabaw. Z takiego miejsca dzięki BO mogą korzystać m.in. mieszkańcy ulicy Cieślewskiego. Na jednym z osiedli w dzielnicy IV powstały ziemne trampoliny, z których chętnie korzystają młodsze i starsze dzieci.

Kolejna kategoria to siłownie na wolnym powietrzu – jeden z częściej zgłaszanych i wybieranych projektów. Taka siłownia powstała m.in. w parku Zaczarowanej Dorożki na Prądniku Czerwonym.

Rekreacja na spokojnie

Ale rekreacja nie dotyczy tylko najmłodszych i najbardziej aktywnych mieszkańców miasta. Przy al. Focha dzięki BO powstał kącik rekreacyjny, gdzie można w spokoju odpocząć i pograć w szachy. W pobliżu, przy Błoniach stanęły zaś nowe ławki. Z kolei w parku Maćka i Doroty powstał zakątek czytelniczy, z hamakami i leżakami pozwalającymi oddać się lekturze.

Na Prądniku Białym mieszkańcy zagłosowali na ogródek osiedlowy, który jest nie tylko ciekawym zielonym miejscem na mapie miasta, ale też elementem integracji lokalnej społeczności.

Budżet obywatelski pozwala też na budowę alejek czy tworzenie całych skwerów. Niejednokrotnie zdarzało się też tak, że projekt składany do BO był następnie rozszerzany i realizowany już jako miejska inwestycja.

Zdaniem dyrektora Tabora, kolejne edycje wiążą się z rosnącym doświadczeniem zarówno po stronie wnioskodawców, jak i osób odpowiedzialnych za realizację projektów i owocują coraz lepszą współpracą.

News will be here