Trwa rekrutacja na krakowskie uczelnie. Wynikami pierwszego postępowania kwalifikacyjnego podzieliła się właśnie Politechnika Krakowska, na którą rejestrować się można w trybie ciągłym (przez lipiec, sierpień i wrzesień) aż do 17 września (kolejne cztery postępowania kwalifikacyjne odbędą się jeszcze w lipcu i we wrześniu). Uczelnia na przyszły rok akademicki przygotowała 3,9 tys. miejsc na studiach I stopnia (w tym ok. 3,2 tys. na studiach stacjonarnych) na ponad 30 kierunkach, a w ramach pierwszego postępowania kwalifikacyjnego złożono na nie ponad 8 tysięcy podań.
Które kierunki okazały się najpopularniejsze? Zaskoczeń raczej nie ma, najwięcej podań złożono na kierunki z grupy IT ( w sumie blisko 1400) oraz inżynierskie klasyki – architekturę i budownictwo. Najtrudniej zaś było dostać się na informatykę stosowaną na Wydziale Mechanicznym, gdzie o jedno miejsce walczyło 6 osób.
Najwięcej podań w 1. postępowaniu kwalifikacyjnym w rekrutacji na PK na studia stacjonarne I stopnia na rok 2024/2025 złożono na kierunki:
- Architektura w j. polskim lub angielskim (W. Architektury) – 850 (liczba miejsc 255+30)
- Budownictwo w j. polskim lub angielskim (W. Inżynierii Lądowej) – 731 (504+36)
- Informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) – 593 (liczba miejsc 108)
- Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 428 (72)
- Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 418 (108)
- Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 374 (72)
Czołówka kierunków studiów stacjonarnych I stopnia pod względem liczby zgłoszeń na miejsce w 1. postępowaniu kwalifikacyjnym na PK to:
- Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 5,94
- Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 5,19
- Architektura krajobrazu (W. Architektury) – 4,53
- Informatyka (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 4,12
- Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 3,87
- Automatyka i robotyka (W. Mechaniczny) – 3,49
- Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna (W. Inżynierii Środowiska i Energetyki) – 3,42
- Architektura w j. polskim lub angielskim – 3,33
Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów. W lipcu ogłoszone zostaną wyniki jeszcze dwóch postępowań rekrutacyjnych według harmonogramów wydziałowych komisji rekrutacyjnych. Na wolne miejsca (są widoczne cały czas w Portalu Rekrutacyjnym PK i Systemie elektronicznej rejestracji) cały czas można się zapisywać. Rejestracja będzie trwać także w sierpniu i wrześniu.