– Tu przeszłość spotyka się z teraźniejszością, tworząc niezwykłą atmosferę, aby zobaczyć 21 moich prac. Są to reliefy inspirowane makro i mikrokosmosem - mówi prodziekan wydziału rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Abstrakcja i eksperyment – sztuka, która wymaga czasu
W Merlino Bottega d'Arte prezentuje prace z czterech cykli, każdy kolejny jest następstwem poprzedniego. Prace są abstrakcyjne i strukturalne, więc trudniejsze do jednoznacznej interpretacji. Są również wysoce eksperymentalne, łączą wiele technik i materiałów. – Pracuję cyklami. Tworzę z drewna, metalu, papieru, a nawet ze znalezionych roślin czy wydruków 3D. Wszystkie materiały poddaję przeróżnym procesom chemicznym i termicznym. W ten sposób poszukuję nieoczywistych struktur – wyjaśnia artysta.
Jak przyznaje w rozmowie z LoveKraków.pl, proces tworzenia rzeźb bywa długotrwały, ponieważ wiele elementów musi „dojrzeć”. – Niektóre reakcje chemiczne wymagają czasu, aby osiągnąć zamierzony efekt – tłumaczy artysta.
Inspiracją dla tych prac jest zarówno daleki kosmos, jak i mikroskala codzienności. – To fascynujące jak bardzo struktury widziane przez teleskop Webba przypominają te, które możemy obserwować pod mikroskopem z naszego otoczenia. Gdy je zestawimy razem: odległy kosmos i to, co możemy zaobserwować np. na stole czy podłodze, to porównując ich struktury zobaczymy jak bardzo są zbieżne – mówi Gała.
Włochy jako artystyczne centrum
Dobiesław Gała wystawia swoje prace we Włoszech od ponad trzech lat. Jesienią ubiegłego roku prezentował je w Wenecji, a w najbliższych miesiącach planuje kolejne wystawy w Mediolanie i na targach sztuki. – Włochy to miejsce, które przyciąga mnie artystycznie. Odbiór sztuki w tym kraju jest niezwykły – przyznaje.
Włoska publiczność, zdaniem Gały, ma wyjątkowe wyczucie estetyki. – Włosi to naród z bardzo mocnym wyczuciem estetycznym, który naturalnie chłonnie sztukę. Rodzą się i żyją w otoczeniu sztuki. Nawet najmniejsze miasteczka mają bogatą historię i niepowtarzalną estetykę, w której zasadniczą rolę odgrywa architektura. To sprawia, że odbierają sztukę dojrzale i postrzegają ją w sposób nie tylko naturalny, ale również bezkompromisowy, poszukując ciągle nowych form – podsumowuje artysta.
Wystawa w Merlino Bottega d’Arte to kolejny etap tej artystycznej podróży. Reliefy Dobiesława Gały zapraszają widzów do refleksji nad wielowymiarowością świata, łącząc to, co nieskończenie małe, z tym, co odległe i wielkie.
Zapytany o to, jak Polacy odbierają jego sztukę mówi: – Nikt nie przechodzi obok moich reliefów obojętnie. Mogą się podobać lub nie. Jednak zawsze jest duże zainteresowanie. Najwięcej pytań pada o technikę, która jest kompletnie własna i przez to nieoczywista – przyznaje.
Artysta z dorobkiem i wyróżnieniami
Dobiesław Gała to artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na krakowskiej ASP i jej absolwent. Zdobył wiele prestiżowych nagród za twórczość i wkład w rozwój dyscypliny. Jest laureatem i zdobywcą Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. Został wyróżniony przez Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie współpracował ze światowej sławy artystą Timem Scottem.
Talent Dobiesława Gały docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznając mu stypendia twórcze. W 2023 roku został uhonorowany przez Prezydenta RP medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W tym roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową – Krzyż Małopolski za działania rzecz rozwoju i promocji regionu.
Jego prace były prezentowane na ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą, zdobywając uznanie krytyków i publiczności.
Kulisy swojej twórczości i efekty najnowszych projektów artysta publikuje na swoim profilu w mediach społecznościowych. To doskonała okazja, by bliżej poznać jego unikalne podejście do rzeźby i eksperymentalnych technik. Więcej pracy Dobiesława Gały można zobaczyć na jego profilu na Instagramie: @dobieslawgala.