Remont oddziału Muzeum Fotografii dobiegł końca. Otwarcie przesunięte z powodu pandemii

Willa przy Józefitów zamieniła się w nowoczesne centrum fot. Dorota Marek/Muzeum Fotografii

Remont zabytkowej willi przy ul. Józefitów dobiegł końca. To tu mieści się centrum magazynowo-konserwatorskie, digitalizacyjne i badawcze Muzeum Fotografii. Jednak w związku z trwającą pandmeią, instytucja udostępni obiekt zwiedzającym w późniejszym terminie.

Wszystkie prace trwały prawie trzy lata, a koszt remontu i wyposażenia wyniósł prawie 26 mln zł. I tak zabytkowa willa przy ul. Józefitów 16 zamieniła się w nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie, digitalizacyjne i badawcze.

Odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć zbiory MuFo nie na wystawach, ale w ich środowisku „naturalnym”, czyli muzealnych magazynach i specjalistycznych pracowniach.

– Odwiedzający nasz oddział z bliska zobaczą, jak na co dzień funkcjonuje muzeum w tych obszarach, które nadal powszechnie są w placówkach muzealnych niedostępne dla publiczności i w tym upatrujemy największą wartość i atut tego miejsca – mówił nam Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii, kiedy w czerwcu odwiedziliśmy oddział muzeum.

Otwarcie poczeka

Oddział MuFo miał zostać udostępniony zwiedzającym jesienią. Jednak plany te zmieniła obecna sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce.

– Dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie Marek Świca podjął decyzję o przesunięciu terminu otwarcia. Formuła zwiedzania obiektu nie pozwala nam na udostępnienie go w tej chwili publiczności oraz organizację wydarzeń na miejscu. Priorytetem pozostaje w tej chwili dla nas zapewnienie bezpieczeństwa pracowników, przewodników, edukatorów i zwiedzających – zaznacza Eliza Kubiak z Muzeum Fotografii.

Już w piątek, 23 października, o 17.00 będzie można wybrać się na wirtualną wycieczkę po obiekcie. W mediach społecznościowych MuFo zaprezentuje film opowiadający o zakończeniu prac w oddziale instytucji.

Strzelnica czeka na odwiedzających

Chociaż na otwarcie trzeba będzie poczekać, to Muzeum Fotografii wciąż zaprasza zwiedzających do odwiedzin Strzelnicy na Woli Justowskiej. W ubiegłym tygodniu został otwarty pierwszy pokaz nabytków zakupionych w 2020 roku do kolekcji muzeum.

– Prezentujemy obecnie dwie wystawy: wystawę stałą poświęconą portretowi fotograficznemu oraz pokaz nowych nabytków z kolekcji sztuki MuFo, gdzie pokazujemy prace Anety Grzeszykowskiej, Bogusława Bachorczyka, Anny Orłowskiej i Bownika. Wystawy można oglądać przy zachowaniu niezbędnych reżimów sanitarnych – mówi Eliza Kubiak.

 

comments powered by Disqus