Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa - czym się różnią?

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to nowoczesne badania, dzięki którym możliwe jest uzyskanie obrazu struktur wewnętrznych badanej części ciała (np. jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy, kręgosłupa, serca, nerek itd.).

Badania te pozwalają wykryć wszelkie, nawet najmniejsze nieprawidłowości w diagnozowanym obszarze, jednak ze względu na stosowaną technologię nie mogą być używane zamiennie i nie każdy pacjent może z nich skorzystać - czym zatem się różnią?

Jakie badanie: rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa?

Oba badania mają na celu dostarczenie informacji o stanie obrazowanego fragmentu ciała i oba w efekcie dostarczają podobne dane do analizy, których najważniejszą częścią są zdjęcia. Podstawowa różnica występuje jednak na poziomie wpływu badania na nasze zdrowie - każde z nich wykorzystuje inny rodzaj promieniowania. Z tego względu tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to badania, które są przeznaczone dla innych grup pacjentów, w zależności od ich wieku, stanu zdrowia i innych, omówionych niżej czynników.

Tomografia komputerowa - specyfika badania

W tomografii komputerowej obraz danej części ciała jest tworzony przy użyciu szkodliwych promieni rentgenowskich. Uzyskane dane diagnostyczne są bardzo dokładne, ale zbyt częsta ekspozycja na ten rodzaj promieniowania nie jest wskazana. Do przeprowadzenia badania konieczne jest skierowanie od lekarza. Nie należy jednak tego badania unikać. Nowoczesne tomografy są udoskonalone pod tym względem, że napromieniowanie organizmu w czasie badania jest niewielkie. Tą metodą nie są jednak badane kobiety ciężarne, małe dzieci i osoby w podeszłym wieku. Poza tym przeciwwskazań jest niewiele - konsultacje z lekarzem w zupełności wystarczą do prawidłowego zakwalifikowania na badanie tomografem.

Samo badanie trwa zazwyczaj od kilku minut do pół godziny - czas ten zależy od tego, jaka część ciała jest mu poddawana. Podczas badania pacjent "wjeżdża" na specjalnym stole do okrągłego otworu tomografu, leży wewnątrz urządzenia bez ruchu, a w tym czasie robione są zdjęcia, które pokażą kondycję badanych części ciała. Lekarz wie jak wygląda narząd zdrowy i jakie są oznaki patologii. Na podstawie wiedzy medycznej i danych wizualnych z tomografu jest w stanie wydać dokładną diagnozę.

Rezonans magnetyczny - specyfika badania

Badanie rezonansem magnetycznym jest bardziej precyzyjne i z tego też względu trwa dłużej. Sam przebieg badania jest podobny do procedury tomografii komputerowej. Pacjenci odczuwają jednak dyskomfort ze względu na hałas wydobywający się z maszyny podczas wykonywania zdjęć - dlatego często podawane im są też zatyczki do uszu. Obrazy tworzone są w wyniku wytwarzania fal radiowych i pola magnetycznego - technika ta nie jest szkodliwa dla zdrowia. Z badania nie mogą jednak korzystać osoby, które mają wszczepione w ciele urządzenia elektryczne (np. rozrusznik serca, pompa insulinowa) lub posiadają w nim metalowe obiekty (protezy, śruby, stenty, aparat ortodontyczny itp.). Pole magnetyczne wytwarzane przez urządzenie do wykonywania rezonansu może doprowadzić do ich uszkodzenia bądź przesunięcia się w ciele. Jeśli pacjent nie ma takich przeciwwskazań, to badanie jest dla niego bezpieczne, może je wykonywać wielokrotnie, a skierowanie lekarskie nie jest potrzebne.

Badanie tomografem komputerowym bądź rezonansem magnetycznym - gdzie można je wykonać?

Urządzenia do przeprowadzenia tomografii komputerowej, czy też rezonansu magnetycznego, dostępne są w szpitalach, przychodniach specjalistycznych, czy też innych państwowych i prywatnych ośrodkach diagnostycznych. Listę placówek oferujących te badania w konkretnym regionie można sprawdzić na stronie Badania.znanylekarz.pl - strona pozwala zapoznać się z cenami badań w poszczególnych ośrodkach oraz umówić się na nie w wybranym terminie. Ze względu na bardziej zaawansowaną technologię droższym badaniem jest rezonans magnetyczny.

Zdjęcie: Pixabay.com

News will be here