„W styczniu zabrakło psów, które krakowianie mogliby wyprowadzić na spacery”. Mieszkańcy po raz kolejny chętnie uczestniczyli w dniu otwartym krakowskiego schroniska przy ul. Rybnej 3. Dlaczego adopcja to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa? Jak zostać wolontariuszem w schronisku? Behawiorystka Justyna Wnuk ze Szkoły HittDog – szkolenie psów rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Natalia Grygny, LoveKraków.pl: To już kolejny dzień otwarty w krakowskim schronisku. Mieszkańcy chętnie w nim uczestniczą?
Justyna Wnuk, behawiorystka: Dzień otwarty w krakowskim schronisku organizujemy co miesiąc i za każdym razem cieszy się on ogromną popularnością. Zainteresowanie wydarzeniem przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. W styczniu zabrakło psów, które krakowianie mogliby wyprowadzić na spacery!
Jednym z celów dnia otwartego jest możliwość adopcji zwierzaka. Ale adopcja to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Czy można liczyć na państwa pomoc w wyborze czworonożnego przyjaciela?
Oczywiście. Jako behawioryści otaczamy programem adopcyjnym tzw. trudniejsze psy. Zaliczają się do nich psy z zaburzeniami behawioralnymi czy reprezentanci silnych ras, m.in. owczarek niemiecki, owczarek belgijski Malinois, teriery w typie bull oraz zwierzaki, które trafiają do schroniska z powodu agresji, a właściciele nie mogą sobie z nimi dać rady. Osoba będąca kandydatem na właściciela, pod okiem wolontariuszy, musi zaprzyjaźnić się z psem podczas spacerów. Następnie przechodzi przez konsultacje z behawiorystami, od których musi uzyskać zgodę. Kolejnym punktem jest wizyta przeprowadzona przez inspektora Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, który weryfikuje warunki bytowe. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich kryteriów można zaadoptować „trudnego psa”.
A co ze zwierzakami, które nie są problematyczne?
Można je zaadoptować, gdy mieszkamy w Krakowie. Wówczas spisujemy ze schroniskiem umowę.
Czuwają zatem państwo nad całym procesem adopcji.
Psy, które wychodzą z krakowskiego schroniska również otaczamy specjalną opieką. Właściciel przy adopcji psa otrzymuje voucher na bezpłatną konsultację behawioralną i jeżeli ma jakiekolwiek problemy z psem, może zgłosić się do naszej szkoły, żeby rozwiązać te problemy.
Schronisko to również wolontariusze codziennie opiekujący się zwierzakami. Co trzeba zrobić, aby zostać jednym z nich?
Nabór na nowych wolontariuszy trwa. Nadal zbyt mało osób przychodzi, by pomagać codziennie – szczególnie w środku tygodnia. Aby zostać wolontariuszem, najpierw trzeba wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, później przyjść na rozmowę kwalifikacyjną i przejść szereg szkoleń z zakresu behawiorystyki zwierząt, psychologii i ustawy o ochronie zwierząt. Inwestujemy w wolontariuszy, żeby mieli dużą wiedzę w celu przeprowadzania procesów adopcyjnych. Pełnią tu kluczową rolę, ponieważ najlepiej znają schroniskowe zwierzaki.