– W tym roku, jeśli chodzi o wystawy, jedziemy na południe – mówi o planach na rok 2025 dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury.
W najbliższych miesiącach Międzynarodowe Centrum Kultury zaprosi na trzy wystawy przybliżający kulturę i twórców Rumunii oraz Słowacji, w serii wydawniczej planowane są m.in. pozycje poruszające tematykę związaną z Bałkanami.
W 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury przygotuje wystawę poświęconą sztuce i artystom Rumunii ostatniego stulecia, ukazującą ludzkie losy na tle burzliwej historii kraju. Otwarcie ekspozycji „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii w kolekcji Ovidiu Şandora” planowane jest 7 marca.
Kultura południa Europy
We wrześniu Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na pokaz fotografii jednego z najważniejszych artystów rumuńskich XX wieku – Chcemy tą wystawą dokonać niemożliwego. Dorobek Constantina Brâncuşiego znajduje się we Francji i Stanach Zjednoczonych, bardzo trudne byłoby sprowadzenie tych prac do Polski, możliwe jest natomiast pokazanie fotografii pokazujących dzieła w jego pracowni. Wystawa będzie kameralna, ale piękna w naszym patio powstanie struktura przypominająca pracownię artysty – tłumaczy Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.
Zaprezentowane zostaną także prace Ludovita Fulli, jednego z najważniejszych twórców słowackich. – Pozostając w obszarze Karpat, zaprosimy zwiedzających do Słowacji, kraju, nad którym „przeskakujemy” i który ciągle jest u nas niewystarczająco znany. Zaprosimy na wystawę prac jednego z kluczowych artystów, dzięki któremu modernizm w malarstwie i sztuce słowackiej zaistniał. Artysty związanego z Bratysławą, gdzie w latach trzydziestych XX wieku współtworzył porównywaną z Bauhausem Szkołę Sztuki i Rzemiosła oraz położonym u stóp Karpat Rużomberkiem, gdzie przeniósł się w latach 60. – mówi o szczegółach dyrektorka MCK-u.
Uzupełnieniem kulturowego spojrzenia na południe Europy będą publikacje MCK, wśród nich zapowiadane są m.in. książka słoweńskiego pisarza Drago Jančara „Archipelag Jugosławia. Zapiski i myśli podróżne” czy „Karpaty” autorstwa Macieja Janowskiego.