News LoveKraków.pl

Rusza budowa Memoriału. Prace potrwają dwa lata [WIZUALIZACJE]

Widok z lotu ptaka

W nowo powstałym budynku, położonym tuż za obszarem byłego obozu KL Plaszow, znajdzie się wystawa historyczna. Będzie podzielona na tematyczne segmenty, obejmujące najważniejsze wątki z historii obozu oraz działania na rzecz jego upamiętnienia.

W czwartek, 20 czerwca, została podpisana umowa między Muzeum KL Plaszow i firmą Texom sp. z o.o. na budowę budynku „Memoriał” w ramach inwestycji Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow.

„Memoriał” został zaprojektowany jako główny budynek muzealny. Usytuowany przy ulicy Kamieńskiego, poza terenem obozu, ale sąsiadujący z nim, w miejscu dobrze skomunikowanym, ma pełnić rolę wprowadzenia w tematykę i w teren miejsca pamięci. Obok budynku zaprojektowano parking oraz niewielki, ogólnodostępny park.

O szczegółach inwestycji mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Monika Bednarek, dyrektorka Muzeum Kl Plaszow.

– „Memoriał” będzie naszym głównym budynkiem muzealnym, z wystawą stałą Muzeum KL Plaszow, ale też taka część recepcyjna dla gości odwiedzających teren poobozowy. Oprócz tego znajdą się wszystkie nasze pracownie, biura muzeum, ale też biblioteka, archiwum, magazyn zbiorów. Muzeum zaczyna gromadzić eksponaty i rzeczy związane z historią obozu i budować kolekcją muzealną. Przy budynku znajdzie się parking główny, który będzie przeznaczony zarówno dla autokarów, jak i dla samochodów osobowych. To będzie główne miejsce, od którego rozpocznie się zwiedzanie – opowiada.

 Podpisanie umowy na budowę budynku „Memoriał”
Podpisanie umowy na budowę budynku „Memoriał”

Budynek „Memoriał”, jak podkreśla Bednarek, jest niezbędny dla funkcjonowania instytucji. I dodaje, że ma nadzieję, że wszelkie prace uda się zakończyć do 2026 roku.

Z kolei Tomasz Bańka, dyrektor krakowskiego oddziału Spółki Texcom, która zrealizuje projekt, zapytany o to, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata, deklaruje w rozmowie z nami, że nastąpi to już na początku lipca. – Wtedy rozpoczną się pracę początkowe, to mogę zapewnić – dodaje.

Koszt budowy „Memoriału”, wynosi 21 mln zł brutto. Sam budynek w sobie jest ciekawy, bo będzie z trzech stron obsypany ziemią, na dachu będzie zagospodarowana przestrzeń zielona. Memoriał od frontu będzie wykonany z koszy gabionowych.

Do elewacji zostaną wykorzystane kosze gabionowe
Do elewacji zostaną wykorzystane kosze gabionowe