Rusza budowa węzła przesiadkowego w Swoszowicach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wykonawca węzła przesiadkowego w Swoszowicach przejął we wtorek oficjalnie plac budowy. To, kiedy inwestycja się zakończy, zależy od decyzji miasta w sprawie budowy parkingu Park&Ride.

Inwestycja jest podzielona na dwie części. W zakresie podstawowym, oprócz przebudowy torów i peronów z całą infrastrukturą techniczną, mieści się także m.in. budowa drogi dojazdowej, zatok autobusowych, miejsc postojowych dla taksówek, stanowisk „Kiss&Ride”, miejsc postojowych dla autobusów i busów oraz parkingów rowerowych. Wszystkie te wymienione elementy mają powstać po południowo-zachodniej stronie torów, z dojazdem od ul. Kąpielowej. Będą połączone z peronami i budynkiem dworca tunelem.

Druga część to budowa wzdłuż torów, tuż obok placu do zawracania autobusów, parkingu Park&Ride na 154 miejsca. Na razie nikt jeszcze nie powiedział wprost, że ta część inwestycji zostanie zrealizowana. Jest to „opcja”, a miasto ma pięć miesięcy na podjęcie decyzji. Na razie wszystko wskazuje na to, że parking powstanie, ponieważ kwota zapisana w prognozie finansowej wystarcza na obydwie części.

Zielone światło

– Umowa została podpisana w zeszły piątek, dziś nastąpiło przekazanie placu budowy – mówi nam Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych. – Wykonawca ma siedem miesięcy na realizację podstawowego zakresu inwestycji – dodaje. Jak mówi, na wykonanie parkingu wykonawca również będzie miał siedem miesięcy od momentu podjęcia decyzji o jego realizacji.

Przekazanie placu budowy nie oznacza jeszcze, że lada moment przy przystanku Swoszowice zobaczymy duży ruch ekip budowlanych. – Pierwsze roboty będą polegały na rozbiórkach i na przebudowie torów, ale część zadania wymaga jeszcze prac projektowych – tłumaczy Hamarnik.

Dworzec przechodzi zmiany

Niezależnie od przebudowy przystanku i budowy przy nim węzła przesiadkowego trwa osobna inwestycja: spółka PKP SA przebudowuje XIX-wieczny budynek dworca. Po gruntownym remoncie zacznie on ponownie służyć pasażerom. Będzie można skorzystać m.in. z poczekalni, toalet czy lokali komercyjnych. Kilka dni temu dworzec wyglądał tak:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus