14 milionów złotych pochłonie pierwszy etap prac związanych z modernizacją kultowej Rotundy. Wykonana została już częściowa rozbiórka obiektu i prace porządkowe, jest też wniosek o pozwolenie na przebudowę.
Należące do Uniwersytetu Jagiellońskiego Centrum Kultury Rotunda świeci pustkami już od 2016 roku. To wtedy okazało się, że obiekt jest w tak złym technicznym, że nie może być dłużej użytkowany. Największe problemy dotyczyły uchybień przepisów z zakresy ochrony przeciwpożarowej. Od tego czasu klub stoi zamknięty na cztery spusty.
Nie oznacza to jednak, że tak ma pozostać na zawsze. Jak pisaliśmy w lipcu zeszłego roku, Uniwersytet Jagielloński postanowił przywrócił obiekt do dawnej świetności i opracował plan kompleksowej modernizacji budynku. W przetargu wyłoniono wykonawcę, który miał zająć się pierwszym etapem prac, obejmującym prace projektowe i roboty budowlane polegające na wykonaniu stanu surowego zamkniętego wraz z trasami instalacyjnymi, kompletnej elewacji oraz zagospodarowania terenu. Zgodnie z umową, wykonawca miał czas na realizację robót budowlanych do listopada 2025 roku.
Czy termin zostanie dotrzymany?
Jak udało nam się dowiedzieć, pod koniec stycznia do urzędu miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na przebudowę. Jak mówi nam rzecznik UJ Marcin Kubat, do tej pory w budynku została wykonana częściowa rozbiórka i prace porządkowe. – Aktualnie realizowana jest umowa na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz I etap zadania (stan surowy zamknięty) – podaje.
Etap pierwszy formalnie rozpoczął się w maju 2024 roku i potrwać ma 18 miesięcy, czyli, jak pisaliśmy, do najbliższego listopada. – Na tę chwilę nie ma zagrożenia tego terminu – zapewnia Kubat.
Kiedy otwarcie?
W pierwszym etapie modernizacją Rotundy zajął się Budimex. Jak podaje nam rzecznik UJ, prace w jego ramach kosztują około 14 milionów złotych brutto. Wykonawca drugiego etapu nie został jeszcze zlecony, nie wiadomo więc jeszcze ile łącznie pochłonie modernizacja obiektu.
Docelowo, w dwóch etapach, budynek ma przejść kompleksową modernizację. Jak zapowiada Kubat, powstaną nowe elewacje, wnętrza, instalacje, wyposażenie, ma się też zmienić najbliższe otoczenie budynku. Na razie jednak uczelnia nie dzieli się wizualizacjami. Te mają zostać udostępnione na drugim etapie inwestycji. Wiadomo natomiast, że Rotunda ma utrzymać swój charakter związany z działalnością kulturalną i studencką.
– Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to liczymy, że w trakcie tej kadencji rektorskiej (2024-2028) Rotunda zostanie udostępniona społeczności akademickiej – mówi Kubat.