Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z pracownikami Bagateli

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar spotkał się w czwartek z kobietami pokrzywdzonymi w sprawie Teatru Bagatela. Tematem tym zainteresowała się też Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Afera związana z mobbingiem i molestowaniem seksualnym wybuchał na początku listopada. Wśród zarzutów stawianych dyrektorowi są m.in. lizanie po szyi i twarzy, poklepywanie czy wpychanie języka do ust. Aktorki, reżyserki i pracowniczki biura teatru skierowały do prezydenta Krakowa pismo, w którym opisały zdarzenia, do jakich miało dochodzić w Bagateli.

Zdaniem wielu Jacek Majchrowski nie zachował się, jak należy, ponieważ zamiast zapewnić kobietom anonimowość, przekazał nazwiska osób dyrektorowi instytucji. Na tym właśnie aspekcie skupił Adam Bodnar.

– Ta sprawa dobitnie pokazuje jak ważne jest, aby w każdym miejscu pracy funkcjonowała specjalna procedura reagowania na przypadki dyskryminacji i mobbingu – napisał w piątek na swoim Facebooku.

– Wcześniejsze spisanie zasad postępowania w tego typu sprawach i powołanie niezależnego organu ds. równego traktowania może uchronić pracownice i pracowników przed naruszeniem ich praw. Z kolei pracodawcy mogą uniknąć błędów wynikających z pośpiesznego wyjaśniania nieprawidłowości – uważa RPO.

Co zrobiło miasto?

Natomiast Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała pismo do prezydenta Krakowa z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii. W liście HFPC pytała m.in. o czas zgłoszenia nieprawidłowości, podjęte w tej sprawie działania, a także wprowadzone przez Urząd Miasta wytyczne antymobbingowe oraz antydyskryminacyjne. Odpowiedź nadeszła 4 grudnia.

Miasto poinformowało, że w tej sprawie do prokuratury został złożony wniosek o rozważenie możliwości zastosowania środków zapobiegawczych ograniczających możliwość bezpośrednich i pośrednich kontaktów dyrektora z pracownicami czy też powołano Radę ds. Równego Traktowania, której priorytetem będzie wypracowanie koncepcji, pomysłów i rozwiązań na rzecz opracowania strategii równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym.

comments powered by Disqus