S7 już otwarta. Przybliża się moment połączenia drogą ekspresową Krakowa z Warszawą [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem otworzyli 14-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 Szczepanowice-Widoma. Przybliża się chwila, kiedy dwa największe miasta w Polsce będą połączone drogą ekspresową.

– Dziś możemy stać na pierwszym fragmencie drogi S7, którą do końca 2023 roku będziemy mogli otworzyć całkowicie od Krakowa do Warszawy, a następnie z Warszawy do Gdańska. Ten fragment to ponad 13 km drogi, 10 obiektów inżynieryjnych, w tym wiadukt i przejścia dla zwierząt. Mieszkańcy Słomnik odetchną z ulgą, ponieważ nie będą mieć przejeżdżających setek samochodów dziennie przez miasto – mówił obecny na otwarciu prezydent Polski Andrzej Duda.

– Polska jest dzisiaj wielkim placem budowy. Mieszkańcy Małopolski i naszego kraju, jak i goście z zagranicy wreszcie będą mogli bezpiecznie przejechac na południe i wrócić na północ kraju. Wszyscy zapomnimy o zatorach w Słomnikach, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się spokojnym życiem, bo ta droga będzie pełnić funkcję obwodnicy – zaznaczał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

14 km drogi ekspresowej

W ramach budowy odcinka Szczepanowice-Widoma powstało 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarczej oraz estakada. Największym obiektem inżynierskim jest estakada nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą. Składa się z dwóch nitek: każda o długości prawie metrów. Do budowy wykorzystano metody nasuwania żelbetowych segmentów.

Powstały też dwa węzły Szczepanowice oraz Widoma. Kierowcy mają do dyspozycji 14 kilometrowy odcinek składający się z dwóch jezdni po dwa pasy ruchu. Budowa kosztowała ponad 508 mln złotych, a generalnym wykonawcą była spółka Mota-Engil.