Sąd po stronie policjanta w sprawie pieniędzy za zbyt małe mieszkanie

Sąd stanął po stronie policjanta fot. Julia Ślósarczyk

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał rację policjantowi, który domagał się pieniędzy za brak odpowiednio dużego mieszkania.

Funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie o inicjałach K. K. pobierał równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego. Jednak w pewnym momencie złożył w pracy oświadczenie, w którym podał, że 19 lipca 2022 r. nabył wspólnie z żoną prawo własności do mieszkania. Zakupiony lokal miał jedynie 17,52 m2 powierzchni. To był pokój z aneksem kuchennym.

Wtedy pracodawca cofnął mu prawa do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

Najpierw zrobił to Komendant Miejski Policji w Krakowie decyzją z 24 stycznia 2023 r. Potem decyzję utrzymał w mocy Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie 21 lutego 2023 r.

Ma mieszkanie, ale małe

Funkcjonariusz odwołał się do sądu. Zwrócił uwagę, że komenda cofnęła mu prawo do równoważnika pieniężnego za brak lokalu bez odniesienia się do sprawy powierzchni tego kupionego przez niego mieszkania.

Zdaniem policjanta zgodnie z przepisami i normami zaludnienia przysługuje mu 21-30 m2 powierzchni mieszkalnej. Tymczasem posiadany przez niego lokal nie spełniała tych norm. Powołał się na orzecznictwo sądów w tym zakresie.

Komenda policji w odpowiedzi twierdziła, że sam fakt posiadania przez policjanta tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego wyklucza możliwość przyznania mu wskazanego świadczenia.

W skardze wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie policjant wniósł o uchylenie decyzji organów obu instancji. Jego zdaniem jest sprzeczne z przepisami stwierdzenie, że równoważnik finansowy za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje w związku z faktem samego posiadania mieszkania bez względu na jego powierzchnię.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że skarga policjanta była zasadna. Ma bowiem rację, że należy mu się prawo do pobierania równoważnika pieniężnego, jeżeli posiadany lokal mieszkalny nie spełnia norm powierzchni zaludnienia.

– Skoro więc posiadany przez policjanta lokal mieszkalny (17,52 m2) nie spełniał gwarantowanej przepisami powierzchni mieszkalnej (21-30 m2), to skarżącemu nadal przysługuje równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego – zauważa sąd.

Teraz KMP w Krakowie musi jeszcze raz rozpoznać sprawę pieniędzy dla policjanta i uwzględnić przy tym wyrok WSA.