Silne opady w Małopolsce. Od północy strażacy interweniowali już 335 razy

Woda spływająca w Gminie Sołuszowa fot. Patrol998-Małopolska

W nocy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł ostrzeżenie o silnych opadach deszczu z burzami dla 17 małopolskich powiatów (w tym Krakowa) do III, najwyższego stopnia.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 22. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, od 90 do 110 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad.

Od północy do godziny 11 Państwowa Straż Pożarna interweniowała 335 razy, w tym 118 w powiecie krakowskim. Strażacy pracują przy udrażnianiu przepustów, usuwaniu połamanych gałęziach i drzewach, pompują wodę z zalanych posesji i budynków, usuwają przedmioty, które przyniosła woda.

Wójt gminy Wiśniowa 3 czerwca o godz. 21 wprowadził na swoim terenie pogotowie przeciwpowodziowe. W wyniku obfitych opadów deszczu zostały zalane m.in. sklepy, piwnice, zatkany został przepust na drodze gminnej nad szkołą podstawową.

Ulewy w Małopolsce. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy

Po godz. 9 służby wojewody poinformowały o 4 tys. odbiorców pozbawionych energii elektrycznej. Awaria ma zostać usunięta w godzinach porannych. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są w Małopolsce przejezdne. W wyniku opadów w poniedziałek wieczorem usunęła się ziemia na tor linii kolejowej pomiędzy Chabówką a Skawą. Na czas prac zostały zatrzymane dwa pociągi pasażerskie.

We wtorek ok. godz. 6.20 wstrzymano ruch pociągów na trasie Kęty-Kozy z powodu zalanych torów. Organizowana jest komunikacja zastępcza.