Ślady przeszłości na terenie Kurdwanowa

Kurdwanów został przyłączony do Krakowa w 1941 roku wraz z Piaskami i Wolą Duchacką. Obecnie należy do XI Dzielnicy Podgórze Duchackie. To właśnie tutaj odnaleziono ślady osadnictwa z czasów neolitu i wczesnego średniowiecza.

Kurdwanów wchodzi w skład Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Położony nad prawym dopływem Wilgi, niegdyś był wsią przy trakcie prowadzącym do Myślenic. Miejscowość ulokowano na niemieckim prawie, a przez wieki stanowiła własność zakonną, szlachecką czy mieszczańską. W najstarszym zapisie z 1252 roku pojawia się informacja, że norbertanki ze Zwierzyńca sprzedały wieś Curduanov klasztorowi cystersów w Szczyrzycu. W najstarszych zapisach pojawia się również nazwa Cordwanow (1428 r.). Wieś pojawia się również pod nazwą Kurdybanów i występuje ona w aktach lokacyjnych Woli Duchackiej.

Nim Kurdwanów przyłączono do Krakowa...

Nazwa Kurdwanów pochodzi najprawdopodobniej od osoby zwanej Kurdwan. W 1302 roku zachodnia część wsi będąca wówczas w rękach świeckich, przeszła na własność wikariuszy krakowskiej katedry. Jak widać, właściciele Kurdwanowa zmieniali się dość często. W XIV wieku należał do Andrzeja Wierzynka, a w 1428 roku sprzedano go klasztorowi św. Ducha. Duchacy aż do XVIII wieku byli głównymi właścicielami wsi. Dlatego też do XIX wieku funkcjonował podział na Kurdwanów Górny i Dolny. Pierwsza część obejmowała zachodnią część, która była własnością wikariuszy, a druga, czyli wschodnia, należała do klasztoru duchaków. Właścicielem dworskiej posiadłości w Kurdwanowie Dolnym była rodzina Starowiejskich, a w Górnym Józef Szujski. Kurdwanów włączono do Krakowa w 1941 roku wraz z Piaskami i  Wolą Duchacką.

Ślady dawnych osadników

Ciekawostką jest to, że na terenie Kurdwanowa odnaleziono ślady osadnictwa pochodzące z czasów neolitu i wczesnego średniowiecza, datowane na VII – XII wiek. Odkryte archeologiczne „skarby” związane są z tzw. kultura przeworską. Rozwijała się ona w epoce żelaza na terytorium Polski oraz Zakarpacia.

W 1983 roku miały miejsce badania powierzchniowe AZP prowadzone przez Emila Zaitza i Jacka Rydlewskiego. Wtedy właśnie odkryto ślady osadnictwa z czasów neolitu oraz z czasów rzymskich. Dziewięć lat później odbyły się badania wykopaliskowe, podczas których odkryto materiały ze wspomnianych już czasów neolitu i wpływów rzymskich oraz z epoki średniowiecza. Kiedy w 1996 roku ponownie przebadano teren Kurdwanowa, okazało się, że kryje on w sobie wiele zabytków o charakterze archeologicznym – m.in. wyroby krzemienne, gliniane naczynia. Kiedy utworzono kolejne stanowisko służące do przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych w ramach budowy autostrady A-4, w przeciągu kilku miesięcy znaleziono około 8000 zabytków. Były to przede wszystkim części ceramiczne, datowane głównie na czasy wpływów rzymskich.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie