Śledztwo w sprawie błyskawic i wieszaków. Jest decyzja prokuratury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Błyskawice i wieszaki stały się symbolem protestów z jesieni i zimy 2020 roku. Malunki w tych kształtach trafiły na mury krakowskich zabytków i nie wszystkim się to spodobało.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Krakowie tysiące osób wyszło na ulice. Protestujący nie przebierali w słowach pod adresem rządzących. Swoje symbole nanosili na kamienice i kościoły. Właściciele wielu z nich zgłosili zniszczenia na policję. W innych przypadkach, jeśli obiekt był zabytkiem, śledztwo zostało wszczęte z urzędu.

Tydzień temu Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Śródmieściu Zachód postanowiła umorzyć postępowanie w sprawie naniesienia napisów i malunków na ścianach zabytków. Śledczym nie udało się ustalić sprawców.

Chodzi o takie lokalizacje, jak mury Zespołu Klasztornego Sióstr Wizytek przy ul. Krowoderskiej, Zespołu Klasztornego Kanoników Laterańskich przy ul. Bożego Ciała, Kościoła św. Mikołaja, Kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika czy fasady kamienic przy ul. Piłsudskiego, Czapskich, Halickiej, Miodowej, Podzamcze, Koletek, Bernardyńskiej, Grodzkiej, Podgórskiej czy Botanicznej.

Poszkodowani mogą złożyć zażelenie na tę decyzję.

comments powered by Disqus