Słynny obraz Włodzimierza Tetmajera na wystawie w Pałacu Krzysztofory

Pałac Krzysztofory fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wystawę „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory wzbogacił obraz „Pan Twardowski”. To jedno z najciekawszych i najbarwniejszych dzieł Włodzimierza Tetmajera.

Muzeum Krakowa przygotowuje się do otwarcia wystawy monograficznej Włodzimierza Tetmajera, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Artysta, zwany malarzem wiejskiego życia, znalazł się w gronie patronów 2023 roku.

W swojej twórczości artystycznej inspirował się głównie tematyką wiejską. Malował m.in. sceny rodzajowe, czerpiąc z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Tworzył także pejzaże i polichromie kościelne. Jego dzieła można zobaczyć m.in. w katedrze na Wawelu czy kaplicy św. Jana Nepomucena w kościele Mariackim w Krakowie.

„Pan Twardowski” w Krzysztoforach

Chociaż otwarcie ekspozycji poświęconej Włodzimierzowi Tetmajerowi zaplanowano na czerwiec, już teraz zwiedzający mogą obejrzeć jedno z najciekawszych dzieł młodopolskiego artysty.

– Pan Twardowski przekracza próg karczmy Rzym i wewnątrz spotyka diabła, który chce go porwać. To znana scena z legendy, która tutaj została odmalowana przez Włodzimierza Tetmajera. W tym roku obchodzimy Rok Włodzimierza Tetmajera. W związku z tym od czerwca w Pałacu Krzysztofory prezentowana będzie wystawa poświęcona artyście, ale na razie ten interesujący motyw można zobaczyć na wystawie „Kraków od początku, bez końca”, która prezentowana jest w Pałacu Krzysztofory – tłumaczy Kamil Stasiak, kurator ekspozycji.

Według legendy jedna z pracowni Pana Twardowskiego mieściła się właśnie w Krzysztoforach, czyli siedzibie Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym.

Pamiątki z powstania styczniowego

Obraz „Pan Twardowski” to niejedyna rzecz, która wzbogaciła ostatnio wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca”. Od 17 stycznia do końca lutego zwiedzający mogą oglądać okolicznościową prezentację pamiątek związanych z powstaniem styczniowym ze zbiorów Muzeum Krakowa.

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się m.in. kajdany więzienne na nogi, biżuteria patriotyczna, rekonstrukcja munduru „żuawa śmierci”, makata powstańcza z orłem i napisem „Boże zbaw Polskę”, pieczęć z okresu powstania czy strzelba wykonana przez Ignacego Höfelmajera, słynnego krakowskiego rusznikarza. Ale to nie wszystko!

Wchodząc do reprezentacyjnej sali Baltazara Fontany, odwiedzający będą mogli zobaczyć obraz „Pogrzeb powstańca 1863 na Kazimierzu w Krakowie” Wacława Koniuszki, a także portret Henryka Kieszkowskiego, zamożnego przedsiębiorcy, który ofiarnie wspomagał powstanie. Autorem tego dzieła jest Tadeusz Ajdukiewicz. Wśród prezentowanych pamiątek są także portrety byłych powstańców.