Muzeum Krakowa pokaże pamiątki po słynnym ikonopisarzu Jerzym Nowosielskim

Wystawa „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Na wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory zaprezentowane zostaną pamiątki po Jerzym Nowosielskim. To kolejna odsłona projektu „Widok na krakowian”.

Malarz, rysownik, scenograf, teolog prawosławny oraz jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców ikon. Jerzy Nowosielski urodził się w Krakowie i od najmłodszych lat zafascynowany był liturgią wschodnią. Dorastał w domu greckokatolicko–katolickim, a w dorosłym życiu związał się z Kościołem prawosławnym.

Nowosielski pisał ikony i tworzył malowidła ścienne oraz elementy wyposażenia dla kościołów wszystkich trzech obrządków. Potrafił doskonale łączyć sztukę współczesną ze sztuką sakralną, a dzięki rozległej wiedzy z zakresu teologii i filozofii tworzył oryginalne, lecz osadzone w tradycji dzieła.

Rok Nowosielskiego

Pamiątki po słynnym artyście zwiedzający będą mogli zobaczyć od 11 stycznia na wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” prezentowanej w Pałacu Krzysztofory.

– Sejm ustanowił 2023 rok Rokiem Jerzego Nowosielskiego, dlatego do maja przypominać będziemy postać tego nietuzinkowego artysty związanego z Krakowem, który sztukę współczesną połączył ze stylistyką zaczerpniętą z ikon – wyjaśnia Muzeum Krakowa.

Oprócz pamiątek na wystawie znajdzie się także jeden z autoportretów Jerzego Nowosielskiego.

Pokaz przedmiotów związanych z wybitnym ikonopisarzem stanowi kolejną odsłonę projektu „Widok na krakowian”. Co kilka miesięcy na wystawie „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory prezentowane są różne pamiątki po ważnych dla miasta osobistościach.

Obiekty związane z Nowosielskim zostały udostępnione przez Fundację Nowosielskich, działającą przy Galerii Starmach, gdzie 17 stycznia odbędzie się otwarcie wystawy „Pracownia Jerzego Nowosielskiego”.

Nowa odsłona cyklu „Widok na krakowian”, poświęcona wybitnemu ikonopisarzowi będzie dostępna do maja 2023 r., w ramach biletu na ekspozycję „Kraków od początku, bez końca”.