Smoki, latarnie i przejścia na pierwszy ogień. ZDMK rusza z przetargami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po przerwie na noworoczny rozruch, miejskie jednostki startują z rozpisywaniem pierwszych przetargów. Sprawdziliśmy, co zarząd dróg ma w planie na najbliższe dwa miesiące.

Tegoroczny budżet miasta nie przewiduje zbyt wielu dużych inwestycji komunikacyjnych. Bardziej spektakularne zadania to głównie te, które już zostały rozpoczęte, jak przebudowa ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki, budowa kładki Kazimierz-Ludwinów i linii do Mistrzejowic czy rozbudowa ulic Stelmachów i Piaskowej. Nowością będzie z pewnością budowa ul. 8 Pułku Ułanów, ale też dłuższa lista mniejszych inwestycji, obejmujących osiedlowe ulice czy budowę chodników lub oświetlenia. Więcej o budżecie pisaliśmy tutaj:

Plan na luty i marzec

Zgodnie z przepisami, miejskie jednostki musiały już opublikować plany przetargów na ten rok. Czym Zarząd Dróg Miasta Krakowa zamierza się zająć w pierwszej kolejności? W rozpisce na I kwartał znalazło się m.in. rozpisanie postępowania na wykonanie postumentów dla kolejnych dziesięciu figurek smoków, które znajdą swoje miejsce w przestrzeni miasta. To realizacja projektu budżetu obywatelskiego, a same figurki dotarły do Krakowa jeszcze w ubiegłym roku.

Na pierwszy ogień pójdzie też sporo prac związanych z oświetleniem, m.in. przy ul. Łuczanowickiej, Rybnej, Księcia Józefa (Bocznej), Rzemieślniczej, Królewskiej, Żyznej, na placu zabaw przy ul. Darwina czy na przejściach na ul. Dunikowskiego, Łopackiego, Fatimskiej i u zbiegu ul. Kocmyrzowskiej i Nad Dłubnią, Motyla i Goszczyńskiego oraz Rzebika i Łanowej.

ZDMK będzie też szukać wykonawcy wyniesionych przejść na ulicach Fatimskiej, Francesco Nullo i Na Błonie, nowych ekranów akustycznych przy ul. Turowicza czy fragmentów chodnika wzdłuż ul. Skalica, Wzgórze i Księcia Józefa (na odcinku Kamedulska-Glinnik). Podejmie też kolejną próbę zaprojektowania i zamontowania głębokorowkowej krzyżownicy na torowisku, w ramach projektu BO „Szybciej tramwajem”.

Większym zadaniem będzie rozbudowa ul. Wrony, na odcinku od Chlebicznej do Topografów – tu również w I kwartale urzędnicy chcą rozpisać przetarg na wykonanie prac.

Oczekiwane projekty

Do końca marca zarząd dróg planuje też sporo przetargów dotyczących przygotowania dokumentacji. Wśród ciekawszych pozycji można tu wymienić projekt remontu estakady nad al. 29 Listopada, na którą od ponad dwóch lat nie mogą wjeżdżać ciężarówki. Projekty mają także dotyczyć oczekiwanej przez wielu windy przy kładce nad torami w sąsiedztwie Bagrów, przebudowy ul. Mochnaniec (po zerwaniu umowy z poprzednim projektantem) czy budowy połączenia pieszo-rowerowego na ul. Buszka (po rezygnacji z budowy większego układu drogowego w tym miejscu).