Solaris z najtańszą ofertą na nowe autobusy dla Krakowa

fot. Julia Ślósarczyk

Cztery oferty wpłynęły w przetargu na dostawę 20 autobusów elektrycznych. Wiele wskazuje na to, że flota MPK po raz kolejny powiększy się o nowe solarisy.

MPK ogłosiło przetarg pod koniec marca. Tym razem przewoźnik chce zamówić łącznie 20 autobusów elektrycznych: 13 standardowych i siedem przegubowych. Oczekiwania co do wyposażenia nie różnią się od tych standardów, które pasażerowie znają z kursujących już autobusów. MPK w komunikacie zwraca natomiast uwagę na jeden szczegół, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną. Nikogo więc już w zimne dni nie powinien zaskoczyć widok spalin wydobywających się z elektrycznego autobusu.

Czterech chętnych

Do przetargu zgłosiły się Volvo, Solaris, Autosan oraz Irizar, przy czym Autosan tylko do części dotyczącej krótszych autobusów. Wiele wskazuje na to, że zwycięzcą będzie Solaris, który zaproponował znacznie niższe ceny niż konkurencja. Za standardowe autobusy oczekuje 40,6 mln (pozostałe oferty wahają się pomiędzy 45,5 a 46,9 mln), a za przegubowe 29,2 mln (konkurencja: od 36,6 do 36,9 mln zł).

– Jeszcze nie ma decyzji, ale sprawa rozstrzygnie się prawdopodobnie szybko. Oprócz ceny na decyzję o wyborze oferty będą miały wpływ także szczegóły techniczne i deklarowany czas dostawy autobusów – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Na Alejach

Podobnie jak w przypadku poprzedniej dostawy elektrycznych autobusów, MPK zapowiada, że nowe pojazdy będą kierowane na linie przebiegające przez Aleje Trzech Wieszczów. Każdy z nich będzie wyposażony w trzy sposoby ładowania: przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie lub wolne.

Po dostawie liczba elektrycznych autobusów w MPK wzrośnie do prawie 100, co pociąga za sobą również konieczność przygotowania infrastruktury. Kolejne stanowiska do ładowania są planowane na terenie zajezdni Wola Duchacka, nowe stacje do szybkiego ładowania pojawią się także na terenie miasta w rejonie pętli.