Spacery literackie, warsztaty i poetycka gra miejska. Przed nami krakowska Noc Poezji

Biblioteka Kraków, filia nr 44 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zbliża się jedno z najpiękniejszych wydarzeń literackich w Krakowie – Noc Poezji. Tegoroczna odsłona potrwa od 6 do 8 października, a mieszkańcy miasta i turyści będą mogli wziąć udział w ponad 70 darmowych wydarzeniach.

Przed nami ostatnie już wydarzenie w ramach cyklu Krakowskie Noce, którego celem jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze oraz promocja bogatego dziedzictwa miasta.

Noc Poezji to przestrzeń spotkania poetów różnych pokoleń i narodowości. To także manifestacja partnerstwa i współpracy licznych podmiotów tworzących poetycki Kraków, a także możliwość zapoznania się z poezją tłumaczoną na polski język migowy.

Październikowe święto literackie

Tegoroczna odsłona Nocy Poezji odbędzie się pod hasłem „Milczenie i cisza w poezji”. Poprzez udział w różnych wydarzeniach mieszkańcy miasta i turyści będą mogli odkryć to, co ukryte między słowami i zanurzyć się w ciszy poezji.

Szczególne miejsce w tym roku zajmie twórczość Wisławy Szymborskiej, patronki 2023 roku, oraz Ryszarda Krynickiego, określanego mianem „poety milczącego”, który w czerwcu obchodził 80. urodziny.

– Cisza ma wiele odcieni, tak jak różne formy milczenia. Jest to temat, który nas zmusza do refleksji. Czy naprawdę istnieje coś takiego jak „milczenie, które zabija słowa”? Czy cisza jest bardziej wymowna niż głośne słowa? To pytania, na które chcemy odpowiedzieć podczas tej nocy – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Noc Poezji. Co w programie?

W dniach 6–8 października poezja rozbrzmiewać będzie w różnych miejscach Krakowa. W programie znalazło się ponad 70 wydarzeń, od spotkań poetyckich i dyskusji z twórcami, po warsztaty, wystawy, promocje książek czy finał konkursu na miniaturę dźwiękową inspirowaną twórczością Wisławy Szymborskiej.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na spacer szlakiem utworów Ryszarda Krynickiego pt. „Ze sobą”. Czas wędrówki ma być czasem osobistej refleksji na temat przeczytanego utworu, spotkaniem z poetą i jego twórczością, a przede wszystkim spotkaniem z samym sobą.

W Klubie Wola Duchacka (filia Centrum Kultury Podgórza) będzie można zobaczyć spektakl poetycki „Powiedz mi, jak ci na imię? – Cisza” na podstawie jednoaktówki Maurice'a Maeterlincka „Wnętrze” oraz wierszy Wisławy Szymborskiej i Władysława Broniewskiego.

Do wspólnego odkrywania różnych obliczy ciszy w poezji zachęca też Ośrodek Kultury Norwida.

– W programie warsztaty, slam poetycki, recytacja poezji w Opactwie Cystersów w Mogile, premiera audiospaceru po Nowej Hucie. Dodatkowo podczas wydarzeń będzie obecny tłumacz PJM – zapowiada Jadwiga Bryś, kierowniczka Działu Promocji Ośrodka Kultury Norwida.

Warsztaty pisania wierszy na żywo oraz zabawa poetycka „Nic dwa razy” dla dzieci i dorosłych to z kolei propozycje Biblioteki Kraków. W ramach Nocy Poezji odbędzie się także spotkanie z Elżbietą Salą-Hołubowicz, poetką wyróżnioną w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2023.

Chętni będą mogli również wziąć udział w poetyckiej grze miejskiej „Ogrywanie tabu”, organizowanej przez Queerowe Centrum Kultury i Krakowską Szkołę Poezji im. Aleksandra Fredry.

Głównym elementem rozgrywki staną się krótkie formy poetyckie stworzone na potrzeby gry przez sześcioro przedstawicieli krakowskiej sceny poetyckiej: Pawła Harlendera, Patryka Kosendę, Joannę Łępicką, Karolinę Krasny, Ninę Manel i Dawida Mateusza. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 16:00 na dziedzińcu przed Collegium Maius.

To tylko niektóre z propozycji w ramach 13. Nocy Poezji. Tegoroczną odsłonę wydarzenia współtworzy ponad 50 partnerów, w tym organizacje pozarządowe, instytucje kultury, kluby, księgarnie, młodzieżowe domy kultury i galerie.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny wkrótce na stronie www.krakowskienoce.pl. Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.