Targi Książki powracają. Ponad 350 wystawców, limity wejść i dodatkowa przestrzeń

Międzynarodowe Targi Książki, 2022 r. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata” – tak brzmi motto 26. edycji Targów Książki, które w dniach 26-29 października przyciągną do Krakowa czytelników z całej Polski. W tym roku pojawi się sporo nowości, zwłaszcza w kwestiach organizacyjnych.

Międzynarodowe Targi Książki to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Podczas trwającego cztery dni święta uczestnicy mogą nie tylko wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, ale także spotkać się z ulubionymi pisarzami i powiększyć domowe biblioteczki o nowe tytuły.

Siła poezji

Mottem 26. edycji wydarzenia będzie cytat „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata” z utworu „Urodziny” Wisławy Szymborskiej – patronki 2023 roku. Przypadające w 100. rocznicę urodzin polskiej noblistki targi po raz kolejny zgromadzą w EXPO Kraków ludzi z różnych środowisk, miast i krajów, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury.

Staną się również przestrzenią do poruszenia tematu aktualności poezji Wisławy Szymborskiej, która zyskuje coraz szersze grono odbiorców, a także sposobu postrzegania przez nią otaczającego świata.

Tegorocznej edycji targów towarzyszyć będą również ważne dla polskiego rynku wydawniczego jubileusze takie jak 10-lecie przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO oraz 15. edycja Festiwalu Conrada.

Siła różnorodności

Kryminały, fantastyka, thrillery, literatura piękna, faktu, popularnonaukowa, religijna, dziecięca czy młodzieżowa – to wszystko czekać będzie na czytelników w EXPO Kraków podczas tegorocznej edycji Targów Książki. Nie zabraknie także komiksów i gier planszowych. Udział w wydarzeniu zapowiedziało już ponad 350 wystawców, którzy zaprezentują na targach swoje premiery.

W tym roku powróci również dobrze znana akcja „Książka za książkę”, wspierająca małopolskie biblioteki. Uczestnicy będą mogli przynieść własne tytuły i wymienić je na kupony rabatowe na zakup nowych publikacji.

Limity wejść i większa przestrzeń

Zeszłoroczna edycja wydarzenia zgromadziła ponad 45 tysięcy osób, a hala przy ul. Galicyjskiej pękała w szwach. Aby uniknąć stania w wielogodzinnych kolejkach, organizatorzy postanowili wprowadzić w tym roku szereg zmian.

Jedną z nich ma być powiększenie przestrzeni targowej poprzez wybudowanie dodatkowej Hali Namiotowej Karpaty o powierzchni 3000 mkw., w której autorzy będą podpisywać książki.

Ponadto wprowadzone zostaną limity wejść na targi. Sprzedaż biletów online ma ruszyć w połowie września. Jak zapowiadają organizatorzy, ceny biletów w czwartek i piątek będą niższe.

– Zmiany, które wprowadziliśmy mają zwiększyć komfort uczestników Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a nam zależy, aby każdy mógł w pełni poczuć atmosferę święta książki – w końcu, cytując noblistkę Wisławę Szymborską, której 100. rocznicę urodzin będziemy hucznie obchodzić na targach – „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką wymyśliła ludzkość” – tłumaczy Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Oprócz limitów wejść oraz powiększenia przestrzeni, usprawniona zostanie także strefa wejścia i wyjścia. Dla posiadaczy biletów online oraz biletów zakupionych w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. W sobotę i niedzielę osobne wejście zostanie także uruchomione dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Ze względów bezpieczeństwa przy wejściu na teren obiektu będzie miała miejsce kontrola osób i wnoszonych przedmiotów.

Co jeszcze się zmieni? Jeżeli ktoś będzie chciał wyjść na jakiś czas z EXPO Kraków, wystarczy, iż zgłosi pracownikowi ochrony chęć powrotu. Dzięki temu otrzyma pieczątkę uprawniającą do ponownego wejścia na targi tego samego dnia. Kolejnym udogodnieniem dla odwiedzających ma być zlokalizowany na terenie targów Punkt Wysyłki Książek.

Zmianie nie ulegną z kolei bezpłatne wejścia dla seniorów 65+, dla osób posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora, dla dzieci do lat 7, dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz zniżki dla uczniów i studentów, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, bilety rodzinne oraz karnety 4-dniowe.

Spotkania online

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w targach, organizatorzy zapraszają do śledzenia wydarzeń i spotkań z autorami na Wirtualnej Platformie Targów. W weekend z serca targów będzie nadawała także Telewizja Targowa, prowadzona przez znanych i lubianych dziennikarzy literackich.

Spotkania będą się odbywać m.in. w ramach Festiwalu Literatury Kobiecej, Young Adult, Spotkań z Fantastyką, Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej, Spotkań z Non-fiction oraz Festiwalu Mroczne Historie. Targi Książki to także przestrzeń dyskusji, paneli oraz konferencji branżowych.

Ponadto podczas wydarzenia ogłoszeni zostaną laureaci literackich nagród: Nagrody im. Jana Długosza, Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Gaudeamus” i Nagrody „Złoty Pocisk”. W programie także rozstrzygnięcie plebiscytu Planszowej Gry Roku 2022 czy konkursu na „Najlepsze Wydawnictwa o Górach”.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 26-29 października w godzinach 10:00–17:00 (czwartek i niedziela) oraz 10:00–19:00 (piątek i sobota). Program targów dostępny będzie pod koniec września.

– Życzę Państwu niezapomnianych czytelniczych wrażeń, niech sięganie po książki dla nikogo nie będzie obowiązkiem a przyjemnością – podkreśla Grażyna Grabowska.