Kraków kocha czytać. Ponad 45 tys. osób na tegorocznych Targach Książki

Targi Książki w Krakowie fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

470 wystawców, prawie 1000 autorów i ponad 45 tysięcy odwiedzających – tak w liczbach przedstawiają się Targi Książki, które w dniach 27-30 października gościły w EXPO Kraków.

Za nami 25. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Przez cztery dni uczestnicy mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi, wziąć udział w debatach i spotkać swoich ulubionych autorów.

Przy ul. Galicyjskiej pojawiły się największe gwiazdy pióra m.in. Katarzyna Grochola, Joanna Balicka, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Marcin Meller, Robert Małecki, Maria Peszek, Katarzyna Puzyńska, Szczepan Twardoch, Krzysztof Wielicki, Michał Kępa, Marek Krajewski, Ałbena Grabowska czy Cezary Harasimowicz. Nic dziwnego, że w kolejkach po autografy ustawiały się tłumy czytelników.

– Cieszę się tym, że ludzie się uśmiechają. Cieszę się, że są kolejki do autorów. Myślę sobie o targach jako o święcie czytelnika, bo wszyscy tutaj - organizatorzy, wydawcy i my jako autorzy jesteśmy tutaj dla czytelników. To jest moment, w którym się z nimi spotykamy. To oni biegają z książkami po autografy, chcą robić sobie zdjęcia i to jest niezwykłe. Bardzo się cieszę, że po tym okresie pandemicznym to wszystko wraca i to jest bardzo wzruszający moment – mówił pisarz Robert Małecki.

Literackie święto zakończone sukcesem

Frekwencja na tegorocznych Targach Książki pokazuje, że Kraków rzeczywiście jest miastem literatury i nie brakuje w nim osób, które kochają czytać.

– Targi Książki w Krakowie świadczą o tym, że wszystkie przemowy, że mamy do czynienia z literaturą obrazkową, że jest kryzys czytelnictwa, są chyba jednak bezsensowne. Jeżeli popatrzycie państwo na całą długość tego pomieszczenia – są tłumy, przez które nie można przejść. One nie przychodzą po nic innego, jak tylko po książkę – podkreślił podczas uroczystego otwarcia Jacek Majchrowski, prezydenta Krakowa.

Wśród półek wypełnionych po brzegi książkami odwiedzający mogli znaleźć kryminały, fantastykę, thrillery, literaturę piękną, faktu, popularnonaukową, religijną, dziecięcą, młodzieżową, komiksy, a nawet gry planszowe. Sporym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku literatura Young Adult, kierowana głównie do nastoletnich czytelników oraz literatura kobieca.

Podczas targów nie zabrakło również literatury ukraińskiej, a uczestnicy mogli spotkać się z pisarzem Bohdanem Kołomijczukiem, który przyjechał do Krakowa prosto z frontu.

Tegorocznej edycji wydarzenia przyświecały słowa Juliusza Słowackiego „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”, dlatego też organizatorzy zadbali o nowości. Po raz pierwszy na targach odbyły się dwa festiwale: Sobota z NON-FICTION i Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową, natomiast Festiwal Literatury Górskiej został poszerzony o literaturę podróżniczą.

Z kolei dla osób, które nie mogły uczestniczyć w literackim święcie, uruchomiona została specjalna Wirtualna Platforma Targowa. Z samego serca targów przy ul. Galicyjskiej nadawana była także Telewizja Targowa, prowadzona przez znanych dziennikarzy literackich – Małgorzatę Bugaj, Justynę Dżbik-Kluge, Adama Szaję i Łukasza Wojtusika.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zgromadziły ponad 45 tysięcy osób.