O migracji na Festiwalu Conrada. Do Krakowa przyjadą pisarki i pisarze z pięciu kontynentów

fot. Robert Sluszniak/mat. prasowe Festiwalu Conrada

Po raz 15. mieszkańcy miasta i turyści będą mogli wziąć udział w literackich spotkaniach w ramach Festiwalu Conrada. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 23–29 października.

– Od 15 lat organizując festiwal zwracamy uwagę na istotne wyzwania współczesności i staramy się je wyjaśnić, oswoić z pomocą literatury. Podczas wydarzeń, spotkań, debat, warsztatów czy pokazów filmowych zagłębimy się w tematyce migracji. Migracje bowiem są głównym hasłem, ideą przewodnią tegorocznej edycji. Naszymi przewodnikami będą pisarki i pisarze z Polski oraz ze świata – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada.

Różne oblicza migracji

Jesienią do Krakowa zawitają twórcy z pięciu kontynentów, aby porozmawiać o zjawisku migracji, nie tylko tej wymuszonej m.in. wojnami czy zmianami klimatycznymi, ale także migracji dobrowolnej, na którą ktoś decyduje się, ponieważ szuka innej przestrzeni do życia.

– Zawsze proponujemy całościową opowieść, tyleż o literaturze, ile o rzeczywistości. Interesuje nas zarówno sposób, w jaki literatura pokazuje rzeczywistość, jak i sposób, w jaki dynamicznie przekształcająca się rzeczywistość wpływa na samą literaturę – tłumaczy Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Opowieści z całego świata

Do udziału w tegorocznej edycji wydarzenia organizatorzy zaprosili autorki i autorów m.in. z Iranu, Indonezji, Korei Południowej, Maroka i Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie wydarzeń poświęconych literaturze pisanej w języku francuskim, hiszpańskim, niemieckim czy norweskim. Zaplanowano też spotkania dotyczące skutków wojny w Ukrainie i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Swoimi doświadczeniami podzielą się m.in. Nona Fernández Silanes, Eduardo Halfon, Martín Kohan, Samanta Schweblin, Laura Freudenthaler, Judith Schalansky, Bora Chun, Intan Paramaditha, Kateryna Babkina, Tamara Duda, Hałyna Kruk, Philippe Claudel, Maryam Madjidi, Grégoire Bouillier, Natasha Brown czy Sofi Oksanen.

Nie zabraknie oczywiście reprezentacji z Polski. Podczas Festiwalu Conrada będzie można spotkać się m.in. z Krzysztofem Czyżewskim, Olgą Hund, Mikołajem Grynbergiem, Szymonem Opryszkiem, Olgą Stanisławską czy Małgorzatą Rejmer.

– Te wszystkie osoby z różnych zakątków świata spotkają się w Krakowie z polską i nie tylko polską publicznością po to, by porozmawiać o doświadczeniu migracyjnym. Kryzys uchodźczy w najbliższych latach będzie przybierał na sile. Literatura nie może go zneutralizować, ale pomoże nam w zrozumieniu wyzwań, które przed nami stoją, dlatego jest taka ważna, dlatego odgrywa tak istotną rolę w przestrzeni publicznej – podkreśla Grzegorz Jankowicz.

Lekcje czytania, najlepszy debiut i pasmo dla dzieci

Festiwal to nie tylko spotkania literackie, ale także Nagroda Conrada przyznawana za najlepszy debiut prozatorski minionego roku czy „Kongres książki”, czyli całoroczny cykl spotkań i debat poszukujących rozwiązań dla rynku książki w Polsce.

W ramach festiwalu odbywają się także warsztaty interpretacji literackiej pod nazwą „Lekcje czytania”. W programie znalazło się również specjalne pasmo dla dzieci i rodzin oraz pasmo filmowe w Kinie Pod Baranami.

– Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, które to już drugi rok będzie pełniło funkcję centrum festiwalowego. Natomiast to nie jedyna lokalizacja festiwalowa. Część spotkań zaplanowano w kameralnych wnętrzach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym – wyjaśnia Urszula Chwalba.

Szczegółowy program 15. edycji Festiwalu Conrada dostępny TUTAJ. Dystrybucja bezpłatnych wejściówek elektronicznych rozpocznie się 16 października.