Kraków obchodzi urodziny

Dokładnie 757 lat temu gród krakowski otrzymał prawa miejskie. Na podstawie przywileju wyznaczono rynek i przyległe do niego ulice, określono prawa oraz obowiązki miasta, a także zasady handlu oraz rzemiosła. Lokacja pozwoliła na rozwój i wzrost znaczenia Krakowa. Miasto królewskie uczci pamiętną datę muzyczno-folklorystycznym widowiskiem.

Lokację Krakowa nadano na mocy prawa magdeburskiego przez księcia Bolesława Wstydliwego. Średniowieczne prawo zostało spisane w 1188 w oparciu o miasto Magdeburg, stając się wzorem dla podobnych rozwiązań wielu innych ośrodków. Plan urbanistyczny zgodny z prawem magdeburskim opierał się na zbudowaniu centralnego punktu, czyli regularnego rynku o kształcie kwadratu bądź prostokąta. Rynek stanowił centrum handlu, zwyczajowo pośrodku umieszczano budynek ratusza oraz krytą halę handlową, czyli sukiennice. To właśnie na historycznej płycie głównej miasto zaczyna świętować kolejny rok istnienia.

757 lat później

Obchody urodzin rozpoczęła msza święta w bazylice oo. Franciszkanów w intencji miasta i mieszkańców. Na poczet historycznej daty włodarze przygotowali szereg atrakcji. Już jutro od godziny 11:00 na Rynku Głównym ruszy Parada Szkolnych Patronów. Trzy godziny później wystąpią laureaci festiwalu „Tęczowe piosenki”, natomiast o godzinie 17:00 zaśpiewa Chór Song and Spelkorlage. Po nich zaś rozpocznie się koncert „Magia Musicalu” Edyty Krzemień i Janusza Krucińskiego.

W międzyczasie 6 czerwca wystartuje Grolsch ArtBoom Festival – wydarzenie zrzeszające sztukę w przestrzeni publicznej. Festiwal odbędzie się w Nowej Hucie i potrwa do 22 czerwca. Projekty w ramach Grolsch Artboom Festival połączą sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznymi.

Świętowanie przeciągnie się do soboty. 7 czerwca na Rynku Głównym o godzinie 12:00 rozpocznie się pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu sekcji WKS „WAWEL". W niedzielę natomiast zostanie intronizowany nowy Król Kurkowy. Bractwo kurkowe, zwane również Szkołą Strzelecką, przez wielowiekowe funkcjonowanie doprowadziło do powstania jednej z najbarwniejszych krakowskich tradycji. Najważniejszą z nich jest coroczne strzelanie o tytuł Króla Kurkowego, najlepszego z najlepszych strzelca oraz jego uroczysta intronizacja. Śmiałkowie spośród bractwa zmierzą się z tytułowym kurkiem – drewnianym ptakiem, od którego pochodzi nazwa organizacji. Zwycięzcą pozostanie ten zawodnik, który celnym strzałem strąci ostatni, najmniejszy kawałek drewnianego ptaszyska. Folklorystyczną siłę „króla” będzie można odczuć podczas sobotnich obchodów. Świętowanie urodzin zamknie występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza.