Stary Kleparz czeka przebudowa. Czy w tym czasie targowisko będzie zamknięte?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spółka Kupiecka „Stary Kleparz” porozumiała się z miastem w sprawie przebudowy placu targowego na Rynku Kleparskim. Gmina przeznaczyła na ten cel 8 mln zł, dzięki czemu targowisko zyska nowe zadaszenie. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Teren bazaru położonego na Rynku Kleparskim należy do miasta, Spółka Kupiecka „Stary Kleparz” jednak dzierżawi ten teren od długiego czasu i zarządza targowiskiem. W ostatnich latach zdecydowano o modernizacji placu, spółka swoje inwestycje już poczyniła, teraz na mocy porozumienia kolei na miasto.

Zadaszenie targowiska – czy prace uda się rozpocząć w tym roku?

W budżecie miasta na 2021 rok znalazło się zadanie inwestycyjne, którego celem jest „budowa otwartego zadaszenia istniejącego targowiska wraz z zagospodarowaniem terenu”. Łącznie na to zadanie w wieloletniej prognozie finansowej miasta zapisano 8 mln zł, z czego 1 mln zł w 2021 roku, 3 mln zł w 2022 roku i 4 mln zł w 2023 roku.

Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w tym roku, jej zakończenie przewidziano na 2023 rok. – Aktualnie jesteśmy na etapie pozyskiwania dokumentacji przygotowanej na zlecenie Spółki Kupieckiej „Stary Kleparz”. Na jej podstawie przygotujemy specyfikację przetargową i rozpiszemy przetarg na to zadanie – mówi Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich odpowiedzialnego za realizację inwestycji.

– Zgodnie z planem w tym roku chcielibyśmy rozpisać przetarg, wyłonić wykonawcę i „być może” rozpocząć realizację – to wszystko zależy od przebiegu procedury przetargowej – dodaje Jan Machowski.

Czy Stary Kleparz zostanie zamknięty na czas przebudowy?

ZIM zapowiada, że będzie współpracować ze spółką zarządzającą targowiskiem w czasie realizacji inwestycji, ale niestety nie wie, z jakimi utrudnieniami w działalności placu targowego możemy się liczyć i czy w ogóle.

– Inwestycja na pewno będzie realizowana etapami. Mogą wystąpić czasowe wyłączenia poszczególnych części placu targowego, natomiast będziemy robili wszystko, aby te uciążliwości były jak najmniejsze dla handlujących. Na pewno nie zamierzamy się zamykać – wyjaśnia przedstawicielka Spółki Kupieckiej „Stary Kleparz” Agata Jachimowicz.

Jak będzie wyglądać nowy Stary Kleparz?

Część inwestycji już poczyniono, spółka wyremontowała ścianę placu od strony ul. św. Filipa. Do istniejącego obiektu dodano jedno piętro, zmodernizowano budynek, czyli biura dla spółki i lokale handlowe na parterze oraz przeprowadzono remont publicznych toalet. Druga część inwestycji będzie realizowana przez miasto.

Budynek biurowo-sanitarny oddany do użytku w sierpniu 2020 roku
Budynek biurowo-sanitarny oddany do użytku w sierpniu 2020 roku

– Nie jest to projekt związany z żadną galerią, czy pasażem handlowym, parkingu na dachu też tu nie uraczymy. Nie wiem, skąd pochodzą wizualizacje, które się pojawiły w mediach – dementuje plotki o powstaniu centrum handlowego na Rynku Kleparskim Agata Jachimowicz.

Projekt, który powstał i pozwolenie na budowę dotyczy głównie otwartego zadaszenia. Kształt targowiska się nie zmieni, stragany i stanowiska handlujących zostaną na swoim miejscu. Jedynie ponadto zostanie wykonany remont kostki, czy drobne elementy architektury.

– Zadaszenie Starego Kleparza będzie tzw. membranowe i będzie lekkie, to znaczy będzie przypominało kształt parasola. Stary Kleparz zasługuje na poprawę komfortu i estetyki, natomiast podkreślam, że kształt samego placu oraz jego funkcjonalność nie ulegną zmianie – dodaje przedstawicielka Spółki Kupieckiej Agata Jachimowicz.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto