Stary Teatr. Bohaterowie dramatu Czechowa zamiast Moskwy będą wspominać Kijów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stary Teatr wstrzymuje się od grania repertuaru, w który zaangażowani są rosyjscy twórcy i włącza się w pomoc dla ofiar rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Co więcej, w jednym z głośnych przedstawień teatru, bohaterki i bohaterowie zamiast Moskwy – będą wspominać Kijów.

Jak już informowaliśmy, Stary Teatr nie będzie grał spektakli, w których tworzenie są zaangażowani rosyjscy twórcy.

I tak zaplanowane na 8, 9 i 10 kwietnia pokazy „Płatonowa” w reż. Konstantina Bogomołowa zostaną zastąpione spektaklem „Panny z Wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej.

– Z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę Dyrekcja Narodowego Starego Teatru wstrzymuje się od grania repertuaru, w tworzenie którego zaangażowani są twórcy rosyjscy, z nadzieją na odstąpienie tego kraju od napaści i potępienie przez wszystkich ludzi kultury Rosji nieobliczalnych decyzji ich obecnych władz – napisali w oświadczeniu dyrektorzy Starego Teatru.

Zmiana w spektaklu „3Siostry”

Oprócz tego, szykują się zmiany w tekście dramatu Antona Czechowa wystawianego na scenach Starego Teatru i TR Warszawa. W ten sposób twórcy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę.

W przedstawieniu „3Siostry” zamiast Moskwy – bohaterki i bohaterowie będą wspominać Kijów. To decyzja reżysera Luka Percevala i zespołu spektaklu.

– Zmieniamy najważniejsze zdania w najważniejszym dramacie najbardziej znanego rosyjskiego dramatopisarza, aby podkreślić, jak ważna jest dzisiaj solidarność ze społeczeństwem ukraińskim. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukrainkami i Ukraińcami – informują twórcy spektaklu.

Od najbliższych pokazów spektaklu zamiast Moskwy bohaterowie i bohaterki będą wspominać Kijów, symbol utraconego raju, zniszczonego przez wojnę.

Podczas najbliższych pokazów „3Sióstr” zaplanowanych w dniach 12-13 marca oraz 15-20 marca – tym razem na deskach TR Warszawa – w rolę Nataszy wcieli się Oksana Czerkaszyna, ukraińska aktorka związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Zbiórka dla ofiar rosyjskiej inwazji

Stary Teatr włączył się w pomoc dla ofiar rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Trwa zbiórka, w ramach której zbierane są różnego rodzaju materiały opatrunkowe (gazy, bandaże, opatrunki, plastry), medyczne worki na krew, koce termiczne.

Potrzebne rzeczy można przynosić do holu wejściowego w głównej siedzibie teatru przy ul. Jagiellońskiej 1 od wtorku do soboty w godzinach 11-19 i w niedziele w godzinach 11-15.30 oraz w czasie trwania spektakli.

Zbiórka przy Scenie Kameralnej (ul. Starowiślna 21) odbywa się w trakcie trwania spektakli i odbywa się w foyer sceny (otwarte na godzinę przed spektaklem).

– W najbliższym czasie planujemy ogłoszenie kolejnych działań ukierunkowanych na pomoc dla ofiar wojny, opracowywanych w konsultacji z organizacjami pomocowymi oraz naszymi przyjaciółkami i przyjaciółmi z Ukrainy. W związku z tym zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony i mediów społecznościowych teatru – informuje Agnieszka Ponikiewska ze Starego Teatru.

comments powered by Disqus