Stary Teatr solidaryzuje się z pracowniczkami Teatru Bagatela

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Twórcy, pracownicy i osoby związane ze Starym Teatrem podpisali się pod listem otwartym dotyczącym sytuacji w Teatrze Bagatela.

Oświadczenie podpisało kilkudziesięciu twórców.

„Jako reprezentanci środowiska teatralnego stanowczo potępiamy wszelkie sytuacje noszące znamiona molestowania seksualnego i mobbingu w miejscu pracy” – piszą twórcy.

Zaznaczają: „Mamy nadzieję, że wszystkie osoby, które czują się ofiarami przemocowych praktyk, nie będą żyły dłużej w strachu, czerpiąc siłę i odwagę z postawy kobiet, które postanowiły ujawnić takie zachowania”.

Na końcu dodali, że oczekują, „że zaistniała sytuacja stanie się impulsem do ogólnopolskiej dyskusji o zjawiskach molestowania seksualnego i mobbingu nie tylko w polskich teatrach, osadzonej w jak najszerszym społeczno-kulturowym kontekście”.

Pod listem podpisali się m.in. dyrektor instytucji Marek Mikos, przewodniczący Rady Artystycznej Radosław Krzyżowski, jak i Remigiusz Brzyk, Bogdan Brzyski, Iwona Budner, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Jan Czapliński, Marcin Czarnik, Anna Dymna, Ewa Kaim, Paweł Demirski, Monika Frajczyk, Roman Gancarczyk, Krzysztof Garbaczewski, Agnieszka Glińska, Krzysztof Globisz, Mateusz Janicki, Ewa Kolasińska, Dorota Segda, Anna Radwan, Monika Strzępka.

Dyrektor idzie na urlop

Już szesnaście kobiet oskarża dyrektora teatru Henryka Jacka Schoena o molestowanie i mobbing. Dyrektor Bagateli odpiera zarzuty. Wydał oświadczenie, w którym zaprzecza oskarżeniom pracownic teatru. Napisał w nim, że „nigdy nie molestował seksualnie pracownic ani kobiet współpracujących z teatrem oraz nie dopuszczał się mobbingu”.

Od 12 listopada dyrektor będzie przebywał na urlopie – mowa o 56 dniach.