Sudół Dominikański płynie już nowym korytem

fot. tramwajdomistrzejowic.pl

Wykonawca linii tramwajowej do Mistrzejowic poinformował, że prace przy Sudole Dominikańskim zostały zakończone. Podziemna rzeka płynie już nowym nurtem.

Z końcem czerwca wody potoku zostały wprowadzone do komory w rejonie ulicy Miechowity, by następnie popłynąć przez całą długość nowo wybudowanego kanału, czyli 388,65 m.

– Budowa nowego podziemnego koryta to jedno z największych wyzwań inżynieryjnych z jakimi mieliśmy do czynienia – mówi Lidia Śmierzchalska, kierownik robót konstrukcyjnych.

Uwolnili miejsce dla dalszych prac

Projekt budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic zakładał likwidację istniejącego fragmentu potoku Sudół Dominikański na odcinku od skrzyżowania ul. Młyńskiej z ul. Miechowity do połączenia z kanałem biegnącym od ronda Młyńskiego do rzeki Prądnik. Przebudowa tego odcinka Sudołu Dominikańskiego kosztowała około 30 milionów złotych.

Sudół Dominikański będzie teraz przebiegał pod częścią chodników i jezdni. Inżynierowie wybrali technologię z wykorzystaniem prefabrykowanych elementów, które były łączone bezpośrednio na miejscu budowy.

– Do końca sierpnia, już nad nowym kanałem Sudołu Dominikańskiego, wybudujemy zachodnią część jezdni. Ruch pieszy i kołowy zostanie przekierowany z części wschodniej, żeby zwolnić nam teren pod budowę tunelu. Dzięki temu, będziemy realizowali ściany szczelinowe na odcinku rondo Młyńskie – mówi Krzysztof Dziobek, dyrektor kontraktu.

Pracują na pętli

Prace trwają też na końcowym odcinku 4,5-kilometrowej linii tramwajowej. W rejonie pętli Mistrzejowice zdjęto przewody i zdemontowano słupy.

Od poniedziałku 24 czerwca pętla została wyłączona z użytkowania. Prowadzone są prace przy demontażu torowiska oraz usuwaniu całej infrastruktury torowej z pętli Mistrzejowice po to, aby przystąpić do korytowania pod ślad nowego torowiska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony