Szczepienia przeciwko grypie. Pełnoletni mogą się zaszczepić za darmo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 23 listopada wszystkie osoby pełnoletnie mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy zgłosić się do punktu szczepień.

Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie i wręczyć je ośrodku prowadzącym szczepienia. Co istotne, można się szczepić przeciw grypie zaraz po szczepieniu przeciw COVID-19.

Specjaliści zaznaczają, że w czasie pandemii COVID-19 szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowaniu na grypę. Sezon zachorowań na grypę rozpoczyna się w październiku, a kończy w kwietniu.

Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia.

Zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko przechodzą ją m.in.: osoby powyżej 65. roku życia, dzieci poniżej 5. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą / otyłością, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności czy cukrzycą.

Grypa mija zwykle po kilku dniach. Jednak czasami mogą pojawić się powikłania, które mogą skutkować hospitalizacją lub nawet śmiercią.

Gdzie można się zaszczepić? Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.


comments powered by Disqus