Szef MSWiA zapowiada zdecydowaną reakcję służb

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W całej Polsce od kilku dni organizowane są uliczne protesty. W trakcie niektórych dochodzi do wtargnięć do kościołów czy malowaniu po elewacji. Oświadczenie w tej sprawie do mediów wysłał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

– W miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami Policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji – wylicza szef resortu.

Jednocześnie stwierdza, że na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia i tym bardziej nie było i nigdy nie będzie zgody państwa.

– Wszystkie takie zdarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy policji, a sprawcy tych aktów nie pozostają bezkarni. Tylko w związku ze wspomnianymi wyżej wydarzeniami zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania – mówi Kamiński.

Na zapowiedzi niektórych liderów protestów, Mariusz Kamiński odpowiada, że policja będzie wobec takich osób podejmować zdecydowane działania.

– W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania. Jeśli ktoś łamie prawo, musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa. Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy policji – zapowiada szef MSWiA.

comments powered by Disqus