Szybkie testy w dwóch krakowskich aptekach

fot. Krzysztof Kalinowski
Od 27 stycznia szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa można wykonywać w przystosowanych do tego aptekach. W Małopolsce takich miejsc jest na razie 20, w Krakowie – dwa.

Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie, możemy się udać także do aptek, które dołączyły do programu testowania. W województwie Małopolskim w czwartek było to możliwe w 11 lokalizacjach, a w piątek – w 20. Niezmienna na razie pozostaje liczba aptek oferujących bezpłatne testy antygenowe na terenie Krakowa. To dwie placówki: Apteka "Na Złocieniu" (ul. Nefrytowa 4) i Apteka "Codzienna" (ul. Bolesława Komorowskiego 12).

– Z bezpłatnego testu antygenowego może skorzystać każdy, kto ma objawy covid-19, miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub ma w pracy kontakt z dużą liczbą osób. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznaje się na miejscu. Znajdzie się on także, jak w przypadku testu PCR, na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP – informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrrowia.

Więcej punktów, wydłużone godziny pracy

Zdecydowaną większość badań wciąż wykonują punkty pobrań, które oferują test PCR. 28 stycznia wznowił prace punkt przy hotelu Forum (ul. Konopnickiej 2). 31 stycznia będzie można się udać również na teren stadionu Hutnika (ul. Ptaszyckiego).

Przedstawicielka NFZ dodaje, że że względu na duże zainteresowanie testowaniem, wydłużane są godziny pracy punktów.