Tatry dla rodzin z dziećmi. Co warto zobaczyć?

fot. Marcin Bukowski

Powstał bezpłatny kreatywny przewodnik dla rodzin, zachęcający do spacerów i wycieczek po górskich szlakach.

Uroki Tatrzańskiego Parku Narodowego można okrywać z najnowszą „Niemapą” – kreatywnym przewodnikiem składającym się z ilustracji Patriciji Bliuj-Stodulskiej.

– Można wcielić się w detektywa i w Tatrzańskim Lapidarium sprawdzić, co góry mają w środku, można stworzyć górską mapę ciszy, odnaleźć Śpiącego Rycerza lub zostać grotołazem w Jaskini Obłazkowej i Raptawickiej. Miłośnicy wspinaczek ucieszą się z wyprawy nad Czarny Staw pod Rysami, smakosze na pewno skuszą się na oscypki i bundz prosto z bacówki, a mali odkrywcy będą bacznie wypatrywać śladów smoka w Smoczej Jamie czy potwora z Morskiego Oka. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Joanna Studzińska z Kolektywu Mamy Projekt.

Praktyczne wskazówki

„Niemapa” Tatrzańskiego Parku Narodowego daje też praktyczne wskazówki, jak zwiedzać w sposób ekologiczny i zrównoważony – z miłością do natury. – Stworzenie Niemapy po naszym parku planowaliśmy od dawna. Świetnym pretekstem okazała się kampania, którą właśnie prowadzimy, a która ma pokazać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za Tatry, ale w ogóle za nasze otoczenie. I duzi, i mali – podkreśla Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na małych turystów czeka ekogra oraz lista rzeczy, które warto zabrać na piesze górskie wycieczki. Dzieci dowiedzą się też, kim jest przewodnik górski, czym zajmuje się ratownik TOPR i poznają pracownika TPN, który na co dzień dba o lasy, góry i zwierzęta. Razem z niedźwiedziem z kampanii TPN “Kto to widział” będą wypatrywać i sprzątać śmieci na górskich szlakach.

Bezpłatny przewodnik

„Niemapę” Tatrzańskiego Parku Narodowego można odebrać za darmo m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej TPN, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, w schroniskach na terenie parku. „Niemapę” można też znaleźć w sieci – wersja online jest dostępna na stronie: [LINK]comments powered by Disqus