Kolejne rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Zdania są podzielone

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Większego obszaru płatnego parkowania chcą władze Dzielnicy VI Bronowice oraz V Krowodrza. Natomiast przeciwko temu pomysłowi wypowiadają się przedstawiciele z Dąbia oraz Olszy.

W poniedziałek pracownicy Zarządu Transportu Publicznego zaprezentowali wstępne wyniki konsultacji w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Takie zadanie miejskim urzędnikom zlecili radni Krakowa, którzy chcieli wiedzieć czy mieszkańcy Dąbia, Olszy, Bronowic Wielkich, części Łagiewnik oraz Krowodrzy chcą strefy.

Strefa nie poprawi sytuacji

Internetową ankietę wypełniono 1073 razy, z czego 56,8 procent respondentów zadeklarowało, że najczęściej po Krakowie porusza się samochodem. Tylko 30 procent internautów stwierdziło, że wprowadzenie obszaru płatnego parkowania poprawi dostępność miejsc parkingowych.

Marcin Wójcik z ZTP mówił, że na razie z ankiety wyjawia się obraz, że mieszkańcy nie chcą poszerzenia obecnie istniejącej strefy, ale dostrzegają pewne problemy związane z parkowaniem.

Konsultacje społeczne były przeprowadzane dla obszarów od K1 do K5
Konsultacje społeczne były przeprowadzane dla obszarów od K1 do K5

Dąbie i Olsza nie chcą strefy

 Mieczysław Czytajło, wiceprzewodniczący Dzielnicy II Grzegórzki mówił wprost, aby nie wprowadzać strefy na obszarze Dąbia, ponieważ mogłoby to spowodować likwidację dużej części miejsc wykorzystywanych obecnie przez kierowców.

O podobnym problemie mówił Piotr Moskała, szef Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Podał przykład ulic Pilotów Boczna oraz Majowej, przy których nie można byłoby zaparkować nawet jednego samochodu.

– Zdecydowana większość mieszkańców jest przeciwko strefie i jako rada, bez głębszych analiz, nie możemy poprzeć tego pomysłu – stwierdził. Dodał, że potrzebę wprowadzania strefy sygnalizują tylko mieszkańcy ulicy Klemensiewicza.

Cichy Kącik i Bronowice chcą strefy

O pilnej potrzebie objęcia strefą obszaru Cichego Kącika mówił Maciej Żmuda, przewodniczący Dzielnicy V Krowodrza. Wspomniał, że mieszkańcy często telefonują do siedziby rady domagając się wprowadzenia strefy. – Myślę, że w przypadku Cichego Kącika 75 procent mieszkańców jest za takim rozwiązaniem – podsumował.

Strefę z radością na obszarze Bronowic Wielkich przywitałby szef dzielnicy Bogdan Smok. Przypomniał, że w 2016 i 2017 roku samorządowcy przeprowadzali konsultacje społeczne, podczas których zebrali 548 opinii, z czego ponad 71 procent osób popierało wprowadzenie płatnego parkowania.

– Wydaje mi się, że jeśli chodzi o naszą dzielnice, to jesteśmy gotowi na to, aby wprowadzić strefę – zaznaczył Bogdan Smok.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki Prądnik Czerwony Krowodrza Bronowice